Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 02.12.2022 do 09.12.2022

Sekce KOMENTÁŘE
08.12.2022Re: Cosplayer Hilariously Creates Low Budget Versions of Characters in Pop Cultu

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Kam s exponáty z Dukly?

Rozsáhlou sbírku exponátů dokládajících každodenní život a práci horníků na bývalém Dole Dukla převezme město Havířov. ExponátyJak nás informovala tisková mluvčí havířovské radnice Jana Pondělíčková, přijetí daru společnosti OKD odsouhlasila v minulých dnech rada města Havířova a doporučila zastupitelstvu schválit svěření exponátů Městskému kulturnímu středisku.Jedná se o kolekci asi 170 písemných a obrazových dokumentů, osobních pomůcek horníků a součástí vybavení důlních a povrchových pracovišť těžebního závodu, které shromáždili na Dukle členové havířovské pobočky Klubu přátel Hornického muzea OKD (KPHM). Jen namátkou jmenujme třeba důlní kroniky a fotoalba, mapy, knihy, plakáty, zarámované fotografie důlních strojů, jako jsou uhelné kombajny, mechanizované výztuže, zafoukávací stroj, důlní dopravníky, škrabákový nakládač a další.

Mezi příklady pracovního nářadí a přístrojů nechybějí třeba kylof, sbíjecí kladiva, lopaty, řetězový zvedák, sešívačka pásů, spojky, svorníky a TH šrouby, vzorkovnice, důlní teploměr, anemometry, psychrometr, metanoměry a interferometry, prachoměr. K osobnímu vybavení havířů patří přílby, důlní svítidla, sebezáchranný přístroj, respirátory či chrániče sluchu. Ve sbírce jsou i takové zajímavosti, jako třeba píchací hodiny včetně přihrádky na píchačky, tabule známkovny či makety porubní výztuže a výztuže kříže.

Jak jsme už informovali, členové KPHM by chtěli ještě letos využít tyto exponáty ke zřízení výstavy v Domu kultury Radost, která by přibližovala prostředí a pracovní podmínky na posledním důlním závodě na území Havířova. Do budoucna by se mohly stát základem stálé důlní expozice, která by připomínala hornické kořeny a tradice města havířů.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 06. 02. 2008 | 1765 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server