Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 09.04.2024 do 16.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Historie

Devátý květen na - zelené louce

Extenzivně se rozvíjející znárodněné hornictví potřebovalo masivní investice. Práce na generálním projektu desetiletého rozvoje revíru vyvrcholily v roce uran1955. Kromě rozsáhlé modernizace důlních a povrchových provozů „generel“ počítal i s výstavbou nových jam tzv. „na zelené louce“. Jako první byl 1. dubna 1957 založen Důl Suchá-Stonava ve Stonavě. Původně byla jeho jižní část považována za přídatné pole Dolu Prezident Gottwald (jáma PG III) a severní Dolu 1. máj (jáma Barbora V). Poté, co se obě díla potýkala s průvaly vod a průtržemi plynů, experti rozhodli hloubit těžní jámu Su-Sto I. Na prvních 17 tisíc tun uhlí z porubu 28 301 se čekalo až do roku 1960.

V počáteční fázi byla existence stonavského závodu provozně závislá hlavně na Dole 1. máj. Vytěžené uhlí se upravovalo na Dole Doubrava. Vlastní úpravnu na Dole Suchá-Stonava zprovoznili až v roce 1964. To už se šachta jmenovala Důl 9. květen (od 1. 1. 1964). O rok později zdejší havíři poprvé nakopali přes milion tun uhlí. Podíl kombajnové těžby překročil devadesát procent.

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let byly jámy Su-Sto I a PG III prohloubeny na osmé patro. V roce 1979 došlo na této úrovni k vyložení skipotěžby. V osmdesátých letech nastoupila těžba z mocných slojí, spojená s nasazením dobývacích komplexů. Důl 9. květen dodával do bilance OKD pravidelně až půldruhého milionu tun uhlí ročně (maximum 1 577 tisíc tun v roce 1985), zaměstnával téměř dva a půl tisíce lidí. V dubnu 1988 šachta poprvé ztratila samostatnost. Stala se závodem číslo 4 skupinového Dolu 1. máj. Dobývací pole zasahovalo nejen katastr Stonavy, ale částečně také Horní Suché, Albrechtic a Karviné. Status quo vydržel přesně dva roky.

Důl 9. květen v pozici samostatného závodu OKD, a. s., definitivně skončil 1. července 1995. Jako závod 3 přešel pod křídla Dolu Darkov. V srpnu 2001 došlo k zapojení závodu 2 (Darkov) a závodu 3 (9. květen) do jednoho větrního systému. Zprovoznění druhé linky pásové dopravy na desáté patro závodu 2 ve stejném roce umožnilo ukončit provoz úpravny uhlí na 9. květnu a ustoupit od pravidelné těžby skipem jámou Su-Sto I. Tradice Dolu 9. květen se padesát let po jeho založení dále rozvíjí v rámci Dolu Darkov, v současnosti největšího činného dolu OKD.

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Libor Vidlička | Vydáno dne 29. 01. 2008 | 4401 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Libor Vidlička
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server