Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 21.03.2024 do 28.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

* Vánoční příběh jednoho dolu

Vydáno dne 26. 12. 2007 (6728 přečtení)

Zollverein Zollverein – symbol úspěšné transformace hornického regionu
Vánoční příběh s dobrým koncem. Tak by se dal popsat osud černouhelného dolu Zollverein v německém Essenu. Psal se rok 1986 a právě začínaly Vánoce, kdy z jeho podzemí vyfáral poslední vozík a důl byl uzavřen. Minulo patnáct let a stejný důl byl na deset dnů před Štědrým večerem zapsán jako první objekt tohoto typu v Porúří a třetí v Německu na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Pro mnoho milovníků hornických tradic a památek Porúří to byl ten nejkrásnější vánoční dárek. O okolnostech, které provázely tuto přeměnu, jsme si na letošním filmovém festivalu Techné Ostrava povídali s paní Veronikou Grabe, předsedkyní Sdružení na podporu historie uhelného hornictví v Essenu.

Památkový důl Zollverein není v Česku tak docela neznámý. Film o něm byl promítán na letošním Techné, objevil se i v dokumentu na obrazovkách České televize. Přesto – mohla byste nám několika slovy přiblížit jeho historii?

Počátky dolu Zollverein sahají roku 1847, kdy Haniel, vedle Kruppa, Thyssena a Stinnese jeden z největších průmyslových magnátů oné doby, koupil u Essenu pozemek o rozloze 14 kilometrů čtverečních pro výstavbu nového černouhelného dolu. Aby zdůraznil svoji podporu pro tehdejší Německý celní svazek (Deutscher Zollverein), který vznikl v roce 1834, nazval toto území právě Zollverein. Dnešní důl Zollverein tvoří XII. ústřední jáma s komplexem těžních budov, jejíž výstavba započala v roce 1928. Důl tehdy patřil druhému > Školeninejvětšímu světovému koncernu s názvem Sjednocené ocelářské podniky a podle záměru majitelů měl už svým stavebním provedením ukazovat na hospodářskou sílu a technickou vyspělost společnosti. Proto byli ke stavbě přizváni přední architekti Fritz Schupp a Martin Kremmer, kteří navrhli pro Zollverein nový architektonický styl, vycházející ze školy Bauhaus Follows Function, a také dvojitou kozlíkovou věž, která se stala symbolem hornictví celého Porúří.

Jaký význam měl důl pro německé hornictví?

PohledUrčitě mimořádný. Po čtyřech letech výstavby se očekávání investorů naplnila a důl Zollverein XII s denní těžbou 12 tisíc tun uhlí se stal největším těžebním závodem v Evropě. Současně si vysloužil jméno nejkrásnějšího německého dolu. Osudnou se mu stala až poválečná uhelná krize. V šedesátých letech byly v Porúří postupně utlumovány jednotlivé těžební závody a na prahu Vánoc roku 1986 byl slavnostně uzavřen také essenský Zollverein. Na rozdíl od mnoha jiných ale nebyl zbourán. Zasloužila se o to zemská vláda Severního Porýní a Vestfálska, která ještě před uzavřením dolu rozhodla o jeho památkové ochraně.

Pokračování:
Můžete přiblížit důvody tohoto rozhodnutí?

Související články:
Můžete přiblížit důvody tohoto rozhodnutí? (28.12.2007)
[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Redakce Horník | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server