Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 22.03.2024 do 29.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

* Pocta Stanislavu Vopaskovi

Vydáno dne 08. 12. 2007 (2885 přečtení)

Pamětní deska prvnímu řediteli Hornického muzea OKD. VopasekStěnu budovy mechanických dílen v Hornickém muzeu OKD v Ostravě, v níž je umístěna expozice báňského záchranářství, zdobí od úterý 4. prosince bronzová pamětní deska, věnovaná jednomu ze zakladatelů ostravského muzea hornictví a jeho prvnímu řediteli, Stanislavu Vopaskovi. Slavnostního odhalení desky, zhotovené ostravským sochařem Martinem Kuchařem, se zúčastnili ředitel Hornického muzea OKD Miroslav Fojtík, členové vedení Nadace Landek, členové Klubu přátel Hornického muzea OKD a další. Přítomna byla manželka Stanislava Vopaska Věra a syn Tomáš.

Jak připomněl ředitel Miroslav Fojtík, Stanislav Vopasek se narodil 7. května 1935 v Kostelní Lhotě u Poděbrad. Vyučil se horníkem na Dole Nosek v Tuchlovicích a po absolvování Vyšší průmyslové školy hornické v Kladně začal v roce 1952 fárat na Dole Generál Svoboda. Vystudoval VŠB a v roce 1960 nastoupil na Důl Eduard Urx v Petřkovicích. Už jako báňský inženýr se začal věnovat historii montánních památek a stal se autorem řady publikací o vzniku, rozvoji i současnosti ostravského uhelného revíru a jeho tradic. Osobně se zasloužil o záchranu těžní budovy věže jámy Jindřich a řady dalších památek. V roce 1987 začal realizovat na tehdy ještě činném Dole Eduard Urx myšlenku zřídit v Ostravě hornické muzeum. O šest let později se stal jeho prvním ředitelem. Zemřel 3. června 2006.

Umístění pamětní desky Stanislavu Vopaskovi iniciovala a financovala Nadace Landek. „Naše nadace usiluje o záchranu průmyslových a technických památek. Bylo to i životní krédo Standy Vopaska,“ řekl pro Horník předseda dozorčí rady Nadace Landek Pavel Hamza. „Vždy usiloval o to, aby ostravské průmyslové a technické památky mohly žít v mysli lidí nejen jako nějaké pozůstatky, ale jako reálné objekty. Zanechal nám významný odkaz. Tím je myšlenka zápisu ostravských industriálních souborů do seznamu světového dědictví UNESCO. To je úkol, který musíme dotáhnout.“ Odhalení Fojtík Kuchař







Kimer Paní Vopasková a syn Tomáš KPHM






[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Redakce Horník | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Bohuslav Krzyžanek

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server