Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 10.06.2024 do 17.06.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Otevření provozní budovy hornického skanzenu ve Stříbře

Město Stříbro je od svého vzniku (první zprávy již z 12. století) nepřetržitě spjato s hornictvím a využíváním zdejšího nerostného bohatství a pokud z mnoha starých záznamů jen některé budeme považovat za věrohodné, patřilo by stříbrské dolování k nejstarším revírům Českého království. Dne 8. září, v rámci Dne památek, se v královském horním městě Stříbro uskutečnilo slavnostní otevření provozní budovy hornického skanzenu. Tento Hornický skanzen byl zpřístupněn veřejnosti v září 2005 jako hmatatelný výsledek úsilí mnoha nadšenců, kteří v dubnu 2002 založili Hornicko–historický spolek Stříbro.

Samotný skanzen se nachází na pravém břehu řeky Mže v bezprostředním okolí ústí královské dědičné štoly Prokop, která je ve správě státního podniku DIAMO, o. z. SUL Příbram a Hornicko–historickému spolku byla dána do pronájmu za účelem zpřístupnění této unikátní hornické zajímavosti široké veřejnosti.

Štola Prokop je jedno z nejvýznamnějších hornických děl ve stříbrském revíru a první písemná zpráva o zahájení ražby hluboké dědičné štoly z důvodu odvodnění stávajících i budoucích hornických děl je zaznamenána již v roce 1513. Během staletí prošla štola obdobím, kdy byl z různých důvodů provoz na desítky let zastaven, docházelo i ke změně majitelů a poslední hornická činnost je datována 28. února 1966, kdy byl vytěžen poslední vůz. V současné době je štola z části přístupna veřejnosti, v dalších dostupných prostorách probíhá její postupná rekonstrukce.

Nově vybudovaná provozní budova vytváří důstojné zázemí, např. jako základna pro malou prodejnu minerálů včetně prodeje doprovodných publikací, jako místo pro vystavení drobných dobových předmětů spojených s hornickou činností (kahany, mlátky, kladívka, obleky, apod.), informační centrum a v neposlední řadě i jako místo pro příjemné posezení členů a přátel Hornicko–historického spolku. Dotváří tak zajímavý ráz celého areálu skanzenu, kde je možno zhlédnout různou důlní techniku (důlní vozy, vrtací kladiva, důlní nakladače, různé typy okovů apod.), která je udržována v bezvadném stavu, opatřena informačními tabulemi a (dle finančních možností) doplňována novými exponáty.

Na závěr nezbývá než popřát vedení (Mgr. Strankmüller – předseda, p. Neuberger – místopředseda), celému Hornicko–historickému spolku Stříbro a všem dalším bezejmenným nadšencům co nejvíce takových dnů jako byla sobota 8. září 2007.

K úspěchů a přání se připojuje i KPHM Ostrava.

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 11. 10. 2007 | 3155 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Ing. Vratislav Řehoř, foto Ing. Karel Škvor
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server