Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 16.09.2023 do 23.09.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Máme novou havířskou hospodu

K výzdobě pivnice Hajcman přispělo i Hornické muzeum OKD

Kosti z bravka vykuřene dymem, Tvargle s cibulou na chlebu, Fajne křidla z kury vymachane v bylinach, Maso z ohňa, Ser od Eidama ve struhanym kobzolu, Všicko ze zahradky a švancky z kury ku temu, Sladky mroženy mls Viktora Koláčka, Haviřsky achtlik. – To je jen malá ukázka z jídelního lístku nově otevřené pivnice a restaurace Hajcman v Ostravě-Dubině.

Její název není náhodný. Přízemní pivnice nese prvky hornické štoly. Najdete tady důlní vozíky s uhlím, sbíječky, kahany, lampy, přilby, fáračky zavěšené u stropu i kout s postavou horníka v rubání.

„Sídliště na Dubině bylo kdysi stavěno především pro horníky. Dnes není v Ostravě jediná činná šachta, ale havíři tady stále bydlí. Chtěli jsme pro ně vytvořit prostředí, které je jim blízké, ve kterém mohou posedět, nostalgicky zavzpomínat, občerstvit se, pobavit…“ řekl nám Petr Varecha, jeden ze společníků nového objektu při jeho pátečním slavnostním otevření. V přízemí jsou také prostory pro hernu, sázkovou kancelář a taxislužbu.

„Interiér pivnice nemá ambice konkurovat hornickému muzeu. Nicméně jeho pojetím jsme chtěli vzdát hold hornictví,“ zasvětil nás do svých záměrů architekt Petr Lazar. „Všechny vystavené exponáty jsou originály. Darovali je nejen samotní havíři a lidé, kteří mají k hornictví vřelý vztah, ale také Hornické muzeum OKD. Za to bych chtěl všem poděkovat.“

V patře nad pivnicí je pak moderní, členitá restaurace působící decentním, až elegantním dojmem. Najdete tam také oddělenou dvoudráhovou bowlingovou hernu s prosklenou stěnou s výhledem do restaurace. V jednom z jejích zákoutí brzy přibudou i dva biliardové stoly.

V Ostravě tak vyrostlo další restaurační zařízení, které připomíná, díky čemu se toto město stalo metropolí našeho kraje. Doly tady už nejsou, lidé však na ně stále vzpomínají. Třeba u piva či dobré večeře.

První návštěvníci Hajcmanu se stali svědky ukázky jedné z hornických tradic – slavnostního skoku přes kůži.

[Akt. známka: 3,17 / Počet hlasů: 12] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 07. 10. 2007 | 6755 přečtení | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: TEXT A FOTO: Josef Lys
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server