Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 16.09.2023 do 23.09.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Odvaly hlušiny se už zelenají

Jedna ze základních povinností každé těžební organizace, jež je dána Horním zákonem, je povinnost zajistit sanaci všech pozemků postižených těžbou. Za sanaci se považuje odstranění škod na krajině komplexní úpravou území a územních struktur.

Důl Paskov má zpracován plán komplexního řešení území, jenž je každoročně dopřesňován jak časově, tak finančně. Jeho realizaci sledují a kontrolují pracovníci státní báňské správy a také Ministerstva životního prostředí ČR.

V dobývacím prostoru Staříč se nacházejí dva činné odvaly hlušin, a to odval Strážnice (28,8 ha) a odval Staříč II (14,61 ha). Oba jsou umístěny na katastru obce Staříč mimo občanskou zástavbu. V Paskově, v místní části Oprechtice, je již zrekultivován odval „Oprechtický les“ (12 ha). Jeho provoz byl ukončen v roce 2002 a v současné době tam těžaři zajišťují 5letou údržbu lesních porostů. Z krajinářského hlediska se zcela začleňuje mezi kopcovitý terén, typicky pro předhůří Beskyd. Obdobně je na tom „Redeponážní odval Staříč 3“ (11,7 ha) v těsné blízkosti areálu lokality Chlebovice. Tato ozeleněná plocha je veřejně přístupná a slouží jako zóna odpočinku pro obyvatele. V dobývacím prostoru Paskov se pak nachází provozní odval „D“ (54,9 ha) na území obce Řepiště a nádrž flotačních hlušin Pilík 3 v Hrabové (7,5 ha). Nyní těžaři rekultivují bývalé nádrže flotačních hlušin Pilík 1 a Pilík 2. Zároveň dokončují rekultivace mokrého odvalu „B“ (9,05 ha) a odvalu „A“ (8,26 ha).Důl Paskov na tyto sanačně-rekultivační práce vynakládá každoročně zhruba 5 milionů korun. Konečným cílem je vrátit postižená území krajině. S dalšími desítkami milionů korun se počítá na rekultivaci provozních ploch po ukončení činnosti Dolu Paskov.

Miroslav Sedlář,
vedoucí odboru zahlazování důlních škod Dolu Paskov

[Akt. známka: 1,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 12. 08. 2007 | 3194 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: HORNÍK
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server