Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 13.04.2024 do 20.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Historie

SEVERNÍ DRÁHA FERDINANDOVA

Velevýznamné výročí železničního spojení Ostravy a dolů se světem

Letos proběhlo významné 160. výročí příjezdu prvního vlaku do nádraží v obci Přívozu u Moravské Ostravy na železniční trase Severní dráhy Ferdinandovy (SDF). Budování tratě začalo ve Vídni v r. 1837. Dostavěna k Přívozu byla až v r. 1847. Na nádraží byl dne 1. května slavnostně zahájen provoz.

Jednalo se o mimořádně významný milník pro rozmach uhelného dolování, železárenství, továrního průmyslu a vůbec ekonomického rozmachu Ostravska. Do té doby obstarávaly veškerá spojení města s okolím i světem silnice. Vznik železnice nebyl nikterak snadný. Autorem návrhu byl v r. 1829 profesor vídeňské polytechniky Franz Xaver Riepl (narozen 1790 ve Štýrském Hradci), absolvent hornické a lesnické akademie v Banské Štiavnici, který získal odbornost pro doly, důlní měřictví a hutě. Navržená trať byla dlouhá přes 400 km. Jejím hlavním účelem na začátku byla přeprava soli z Haliče, transport obilí, dobytka a dřeva. O uhlí v době navrhování trasy železnice tehdy nešlo, neboť těžba uhlí byla nepatrná, poptávka po uhlí a železu malá.1 Proto skutečnosti neodpovídají některá tvrzení, že stavba dráhy byla vynucena rozvojem hornictví a průmyslu na Ostravsku. Bylo tomu naopak.

vlak Na stavbu železnice z Vídně do polské Bochně získal po delším úsilí v roce 1836 císařské privilegium bankovní dům Salomona Rothschilda, který ho převedl na nově ustanovenou akciovou společnost s názvem Výhradní privilegovaná Severní dráha císaře Ferdinanda. 2 Technické a finanční důvody zapříčinily, že ke zprovoznění části trati z Vídně do Bohumína došlo až v roce 1847.

Společnost SDF se významně zapsala do rozvoje dolování v OKR. Sama se pustila do důlního podnikání, neboť si chtěla zajistit vlastní palivovou základnu. Nejprve odkoupila důlní majetek bratří Kleinů v Přívoze (Důl František) a Hrušově (doly Albert a Hubert) v roce 1855 a v následujícím roce získala státní doly Důl X (později Jindřich) v Moravské Ostravě, Důl č. III (pozdější Michal) v Michálkovicích a Důl č. V (pozdější Hermenegild) v Polské Ostravě (později Slezské). Podstatnou část svých technicky a organizačně mimořádně vyspělých důlních podniků vybudovala společnost vlastní aktivitou při přestavbách získaných dolů a výstavbou dolů nových.

Poté, co byla SDF dána do provozu se s rozvojem dolování (i výroby železa) podstatně změnila dopravní situace na zdejších okolních cestách. Ty začaly být zatěžovány velkým počtem koňských povozů, směřujících k vlakovým stanicím. Například do stanice v Hrušově, která se v 50. a 60. letech stala největším uhelným překladištěm v monarchii, směřovala z polsko (později slezsko) ostravských dolů tzv. komerční cesta (existuje dodnes pod názvem ul. Komerční). V Moravské Ostravě situace v trase dnešní Nádražní ulice se do určité doby podobala současné, jen s tím rozdílem, že po ní projížděly od Dolu Karolina do Hrušova místo aut řady koňských spřežení s těžkými povozy s uhlím a později i s koksem. Poměry na cestách se začaly zlepšovat až potom, co Vítkovické železárny v srpnu 1855 vybudovaly koněspřežnou dráhu (od r. 1857 na parní pohon) od Dolu Karolina k nádraží do Přívozu, zejména pak později, když Severní dráha vybudovala Báňskou uhelnou dráhu, čili tzv. Montánní dráhu do Michálkovic, která byla uvedeno do provozu v r. 1862 a postupně odbočkami napojila většinu dolů v ostravské části revíru.

Jaroslav Klát

Poznámky:
1. HONS JOSEF, et. al.: Čtení o Severní dráze. NADAS Praha 1990.
2. Název dráhy po uplynutí padesátiletého privilegia byl v roce 1886 změněn na C. k. privilegovanou Severní dráhu císaře Ferdinanda. V roce 1906 Byly veřejné železniční tratě zestátněny. Důlní část společnosti zůstala privátní a nadále používala oficiální název Severní dráha Ferdinandova. V roce 1945 byl důlní majetek SDF znárodněn na základě dekretů prezidenta republiky a začleněn do celorevírního národního podniku Ostravsko-karvinské kamenouhelné doly.

[Akt. známka: 1,67 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
| Autor: Ing. Jaroslav Klát | Vydáno dne 13. 07. 2007 | 9554 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Jaroslav Klát
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server