Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 02.12.2023 do 09.12.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Historie knihy

Na kolonii


PhDr. Martina Jemelky, Ph.D.

NOVÉ  KNIHY

Vydavatelství: Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava

Formát B5, brožovaná, 230 stran (212 stran textu, 6 stran textových a 12 stran obrazových příloh), vydání první, doporučená cena 179 KčŽivot v hornické kolonii dolu Šalomoun v Moravské Ostravě do začátku socialistické urbanizace je tématem publikace Martina Jemelky, která před nedávnem vyšla pod titulem Na kolonii. Kniha mladého ostravského historika je dosud ojedinělým pokusem o detailní zachycení stavebního, populačního, společenského, spolkového, politického a každodenního života v největší ostravské hornické kolonii a v největším dělnickém sídlišti v českých zemích přibližně v letech 1873-1950.

Autor v ní použil archivní materiál, pracoval s dobovým denním tiskem, beletrií a zvláštní pozornost věnoval pamětnickým vyprávěním obyvatel Šalomounské kolonie. V českém dějepisectví jsou ojedinělými zvláště kapitoly o životě v první polovině minulého století (patriarchální tvář kolonií, kolonie ženskýma a dětskýma očima, stáří v kolonii, strava a oblékání, zvyky a tradice, rodinný život, kriminalita, prostituce, alkoholismus, významné postavy kolonie a další témata). V českém dějepisectví ojedinělými jsou zvláště kapitoly o spolkovém, politickém, a hlavně každodenním životě v hornické kolonii v první polovině minulého století (patriarchální tvář kolonií, kolonie ženskýma a dětskýma očima, stáří v kolonii, strava a oblékání, zvyky a tradice, rodinný život, kriminalita, prostituce, alkoholismus, významné postavy kolonie a další témata). Monografii recenzovali známí ostravští badatelé: archivář a historik PhDr. Oldřich Klepek (dlouholetý ředitel Podnikového archivu OKD a.s.), historik a VŠ pedagog prof. PhDr. Milan Myška, DrSc. (Filozofická fakulta Ostravské univerzity) a etnoložka a muzejní pracovnice PhDr. Jitka Noušová (dlouholetá ředitelka Ostravského muzea).

   

Několik záběrů ze křtu knihy v LIBREXU Ostrava dne 2 října 2007. Křest provedli prorektor VŠB prof.Ing. Petr Noskievič CSc., ředitel Hornického muzea OKD Ing. Miroslav Fojtík a ředitel společnosti LIBREX Petr Becher. Kulturní vložku provedl Taneční soubor HLUBINA. Po diskusi ke knize byla autogramiáda.

Na kolonii - reportáž


[Akt. známka: 1,24 / Počet hlasů: 25] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 01. 07. 2007 | 11256 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server