Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 12.04.2024 do 19.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Historie

10. výročí ukončení výroby koksu na Karvinsku

V tomto týdnu (19. června) je tomu 10 let od okamžiku, kdy byl vytlačen poslední koks v koksovně ČSA v Karviné. Po 154 letech jejího nepřetržitého provozu tehdy skončila éra výroby koksu na Karvinsku. Po druhé světové válce byly uzavřeny koksovny Václav (1947), Honneger (1948) a Lazy (1967).

Podle dochovaných pramenů se první zmínky o výrobě koksu v lokalitě koksovny ČSA v Catastral – Schatzungs Operat, daňové obce Karviná (podepsaný 4. března 1848, vztahují k roku 1843. V příslušném dokumentu se v odstavci „Topografie“ píše: „V malé vzdálenosti na sever je jeden kamenouhelný důl se třemi parními stroji a jednou koksovací pecí pod vedením horního mistra a horního institutu.“ V § 14 – průmysl je pak další zmínka: „Z průmyslu se zde nachází: Kamenouhelný důl s 1 koksovací pecí. Těžbu a provoz zajišťují 3 parní stroje a asi 100 dělníků.“ O který důl se však jedná, není možno zjistit, protože důl Jan byl založen v roce 1860 a Karel v roce 1859. Tyto historické údaje potvrzují další materiály, jako např. studie Tomáše Pavlici z roku 1973.

Koksovna nesla původní název Jan, po roce 1945 koksovna President Beneš, s. p. Od roku 1948 koksovna Československá armáda, n. p. Zakladatelem byl majitel panství hrabě Jindřich Larisch-Mönich. Koksovací pece prošly vývojem od jednoduchých milířových, přes ohradové, úlové až k modernějším již bateriím, nazývaným podle konstruktérů např. Coppé, Stieber, Fulda, Gobiet, Otto – Hoffmann, apod., až k moderním Still, Otto, Koppers.

Se zkvalitňováním koksárenských pecí rostla i kvalita zpracování těkavých látek. Od prostého vypouštění plynů do ovzduší z milířů, až po výrobu dehtu, benzolu, síranu amonného, fenolátu sodného, technicky čistého plynu a svítiplynu pro město Karvinou.

V době zastavení měla koksovna tři koksové baterie s pěchovaným provozem po 38 pecích typu Koppers s roční produkci okolo 470 000 tun. Výroba byla zaměřena především na otopový koks s nízkým obsahem vody pro rakouský a německý trh a pro tuzemsko. Její výrobu převzaly Ostravské koksovny.

| Autor: Rudolf Polák | Vydáno dne 23. 06. 2007 | 4054 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Oldřich Baran
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server