Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 12.04.2024 do 19.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Počet zobrazených článků: 36 (z celkem 36 nalezených)

Memento důlních nehod v českém hornictví
(administrator, Hornické, 08.02.2015)

Téměř pětisetstránková publikace.

Ročenka

NOVÉ  KNIHY

Vydavatelství: MONTANEX a.s.

Má 461 str. , brožovaná, formátu B5, cena 640,- Kč k zakoupení je u vydavatele - společnosti



      Téměř pětisetstránková publikace, věnovaná památce všech, kdo při důlních neštěstích ztratili svůj život, maximálně vyčerpávajícím způsobem připomíná tragické události v našem hornictví. Je koncipována tak, aby obsahovala havárie charakteristické pro různé druhy ohrožení – závažné endogenní i exogenní důlní požáry, průtrže hornin a plynů, horské otřesy, průvaly vod a bahnin atd. – tak, aby byly zmíněny všechny současné a mnohé minulé báňské revíry. Obsáhlý text provází a doplňuje řada historických fotografií, map, plánů a grafů.

Kniha, která by neměla mít další díl


Křest knihy Ostravské dělnické kolonie II
(administrator, Historie knihy, 03.06.2013)
V úterý 28. 5. 2013 proběhl v řetízkové šatně Dolu Michal v Ostravě křest knihy Ostravské dělnické kolonie II, Závodní kolonie kamenouhelných dolů a koksoven ve Slezské části Ostravy autorského kolektivu vedeného PhDr. Martinem Jemelkou, Ph.D. Publikace Ostravské dělnické kolonie I: závodní kolonie kamenouhelných dolů a koksoven v moravské části Ostravy, jejímž pokračováním by měly být knihy věnované hornickým koloniím ve slezské části Ostravy (2012) a koloniím Vítkovických železáren a dalších průmyslových závodů (2013), přináší informace o významných dělnických sídlištích v Ostravě-Mariánských Horách, Ostravě-Moravské Ostravě, Ostravě-Přívozu a Ostravě-Vítkovicích, ale i dosud přehlížených dělnických lokalitách na levém břehu Ostravice (kolonie U Dubu, U Jámy Ignát, U Kostela, Stará kolonie dolu František a Louis), a vedle řady prvně publikovaných informací z oblasti historické topografie a regionálních dějin je předpokladem potřebného výzkumu firemní sociální politiky ostravských průmyslových závodů, a to v klíčové oblasti bytové politiky, v poslední třetině 19. století – v době vrcholící industrializace ostravské průmyslové aglomerace – rozhodujícím segmentu podnikatelské strategie místních průmyslových gigantů z řad kamenouhelných a hutních společností.

Po stopách ostravských kolonií

Kolonie II obálka

Foto


Poučení o zručnosti hornické
(Ing. Jaroslav Minka, Historie knihy, 04.07.2012)

Z německého originálu
Anleitung zu der Bergbaukunst nach ihrer Theorie und Ausübung nebst einer Abhandlung von den Grundsätzen der Berg-Kammeralwiessenschaft

Poučení o zručnosti hornické RNDr Jiří Hlávka

 

      NOVÉ  KNIHY

 Přeložil v roce 2011 RNDr Jiří Hlávka

     

V červnu 2012 vydalo nakladatelství Academia v Praze český překlad historické učebnice (skript), kterou napsal na popud Marie Terezie pro horní akademii v Banské Štiavnici rada dvorské komory Jejího Veličenstva v mincovních a horních záležitostech Christoph Traugott Delius. Na náklady erární pokladny v c. k. dvorské knihtiskárně ji ve Vídni ji v roce 1773 vytiskl knihtiskař Johann Thomas von Trattnern.

Tato velice zdařilá historická učebnice (skripta) byla sepsána pro c. k. Horní akademii v Banské Štiavnici, která letos na podzim oslaví dvěstěpadesáté výročí své existence. Adepti studia byli tehdy rozděleni do třech různých tříd, v nichž absolvovali výuku teoretickou i praktickou.


O dolování černého uhlí na Jestřebích horách
(Otto Hejnic DIAMO, Hornické, 15.06.2012)

O dolování černého uhlí v oblasti Rtyňsko-Bohdašínské na Jestřebích horách

Na Jestřebích horách

 

      NOVÉ  KNIHY

     Autor:  Václav Jirásek

      Má 186 stran.

Kniha navazuje na Jiráskův markoušovický a svatoňovický sborník, které vyšly v minulých letech. Byla vydána u příležitosti 20 let existence hornické expozice v Městském muzeu ve Rtyni v Podkrkonoší. Má 186 stran a obsahuje řadu černobílých mapek, nákresů a dobových dávných i nedávných fotografií. Autor je profesí štajgr, naposledy byl vedoucím báňské záchranné stanice VUD Trutnov v Žacléři. Zálibou je montanista, kronikář a etnograf, se svojí ženou Věrou putují po Jestřebích horách, kde hledají staré štoly a odvaly, zpovídají pamětníky a bádají v archivech. V úvodní odborné části najdeme geologický řez ložiskem, výchozy uhelných slojí a mapky se starými i novějšími důlními díly.


Požár v dolech příbramských - dne 31. května 1892
(Otto Hejnic DIAMO, Knihy, 02.03.2012)
Tuto knihu napsal P. Cajthaml – Liberté a vydal ji v Příbrami v roce 1931. Šestistránkovou ukázku z ní najdete na www.dobraadresa.cz v únorovém čísle. Zde je popsán vznik požáru a hlavní příčina důlního neštěstí takového rozsahu, kdy zahynulo 319 havířů. Do výdušného dolu Marie, u jámy hořel sklípek, se začala lít voda, která obrátila větry a zahnala kouře do podzemí. Dále jsou popsány záchranné práce a citovány dopisy havířů, kteří věděli, že se již nezachrání, a najdeme zde také fotografie sběhu lidí u Marie, ze které jdou kouře a památník katastrofy ze hřbitova na Březových Horách, vedle polikliniky Zdaboř.

Ostravské dělnické kolonie I:
(administrator, Hornické, 12.02.2012)
Kolonie

Přijměte pozvání k četbě, nebo alespoň listování novou publikací Centra pro hospodářské a sociální dějiny Filozofické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě s názvem Ostravské dělnické kolonie I: závodní kolonie kamenouhelných dolů a koksoven v moravské části Ostravy.

Publikace na 544 stranách s 335 obrazovými přílohami a několika desítkami tabulek přináší informace o poloze, stavebním, populačním a společenském vývoji hornických kolonií na území Mariánských Hor, Moravské Ostravy, Přívozu a Vítkovic.

Pokud máte o knihu zájem, požádejte o její zakoupení Vaši knihovnu, nebo si ji můžete zakoupit v prodejně skript Ostravské univerzity. K četbě publikace Vás srdečně zve a za autorský kolektiv zdraví

Martin Jemelka

Neznámé příběhy Františka Zpěváka
(Otto Hejnic DIAMO, Hornické, 27.09.2011)

Spolek Řimbaba Bohutín o. s., který na šachtě Řimbaba nově vybudoval expozici středověkého zpracování rud, vydal v nákladu 300 výtisků Neznámé příběhy 1 Františka Zpěváka, které výtvarně doprovází kresby Karla Hojdena. Připomínám, že kniha Zpěvákových povídek Havíři, která vyšla v roce 1945, realisticky zachycuje život horníků a dalších obyvatel Příbramska na přelomu 19. a 20. století.

František Zpěvák se narodil roku 1884 v Bohutíně, vystudoval gymnasium v Příbrami a Filosofickou fakultu UK v Praze, kde učil na několika středních školách. Byl autorem řady odborných slovníků, středoškolských učebnic srbochorvatštiny a ruštiny, ze které též překládal, a řady zeměpisných a vlastivědných publikací. Zemřel v roce 1952 ve věku 68 let a je pochován na hřbitově v Bohutíně. Po vydání Havířů se už Zpěvák k vydání dalších prací sregionální tématikou nedostal, a jeho literární pozůstalost byla považována za ztracenou.


Ostravské příchody
(administrator, Knihy, 20.06.2011)

<STRONG>Koblov</STRONG>
           NOVÉ  KNIHY

        Autoři: Eds. Radovan Lipus, Marina Feltlová

       Vydavatelství: REPRONIS


Má 288 stran. , vázaná, formátu A5 + CD, cena 199,- Kč

Anotace

Tato "reportážní" kniha je výběrem více než osmdesáti svědectví, koncentrovaných v tematických kapitolách jako např. Ostraváci o Ostravě, Příchody z politických důvodů, Příchody z Evropy i ze světa, Příchody za láskou a rodinou, Příchody na umístěnku aj. Publikace není jen vyprávěním pamětníků předválečné a socialistické éry Ostravy, ale také jejich potomků. Kniha se tak stává průřezem sociálně-kulturního složení Ostravy v průběhu několika generací, v níž se promítá i osobní a citový vztah k industriální metropoli severní Moravy a Slezska. Součástí publikace je rovněž CD s vybranými příspěvky.
„Kniha Ostravské příchody je završením projektu, který probíhal od roku 2009 a jehož duchovním otcem je divadelní a televizní režisér Radovan Lipus. Na počátku stála otázka: kdo jsou dnešní Ostravané, odkud přišli a proč si zvolili právě Ostravu za svůj domov?
"Začali jsme sbírat výpovědi pamětníků, zjišťovat, kdy, odkud a z jakých důvodů se do Ostravy přistěhovali, jak se jim v tomto městě tehdy žilo a jak se jim tu žije dnes. Jaký vztah si k Ostravě vytvořili a zda se jim stala skutečným domovem," říká o knize editorka Marina Feltlová.
Publikace vyšla za finanční podpory statutárního města Ostravy, MO Moravské Ostravy a Přívozu a Nadace Landek.


Koblov a hrad Landek
(administrator, Knihy, 12.06.2011)

<STRONG>Koblov</STRONG>
           NOVÉ  KNIHY

        Autor: František Žebrák

       Vydavatelství: REPRONIS


Má 254 stran. , brožovaná, formátu A5, cena 199,- Kč

Anotace

Druhé, upravené vydání monografie o obci Koblov z pohledu pamětníka a badatele, koblovského rodáka a kronikáře Františka Žebráka (27.11.1926). Publikace je zevrubným historiografickým dílem, pojednává o Koblovu od prvních písemných zpráv z 14. století až po současnost. „Obec Koblov je dnes víceméně v pozadí, a pokud se o ní objevují nějaké zprávy nejen v denním tisku, ale také v odborné literatuře, bývají často uváděny mylně nebo nějakým způsobem překrouceně. Toto bych chtěl svým spisem aspoň částečně napravit,“ uvádí autor František Žebrák. Publikace obsahuje rovněž CD, na kterém čtenář nalezne všechny údaje, které se nepodařilo na 254 stran knihy umístit.
 


Povídali si o havířských řízcích
(administrator, Hornické, 16.02.2011)
Kuchařka

Karvinští senioři se opět dozvěděli něco víc. Kde? No přece v karvinské regionální knihovně, kam jsou od loňského roku zváni na pravidelné besedy a přednášky erudovaných lektorů. A protože většina z nich pracovala za mlada na okolních šachtách, řeč se točí zpravidla kolem havířiny či zdejšího svérázného nářečí.

Nejinak tomu bylo také v pátek 21. ledna. To přišel do knihovny představit svoji knihu jeden ze spoluautorů Hornické kuchařky Miloslav Rucki a i šedinami zdobené hlavy se občas nestačily divit. No zkuste jen tak, bez přemýšlení říci, co se dříve rozumělo pod pojmem „hornický řízek“? Je to chleba namazaný máslem nebo sádlem s cibulí, který kdysi nosívali havíři do práce na svačinu. S řízkem to moc společného nemá, ale mnohým to chutná dodnes.


Kalendář na rok 2011 minerály
(administrator, Hornické, 19.07.2010)
Kalendář 2011

 

      NOVÝ  KALENDÁŘ s tématikou minerály

     Autor:  Fotograf Milan Váchal, design Adina Sládková, minerály Petr Osvald

      Vydavatelství: DUCHMAUS o.s.


Má 12+1 stran. , vazba bílá-kroužková, formátu 44 x 30 cm, reklamní pruh 5,5x30cm (dole), cena 200,- Kč


Objednat:
o.s. Duchmaus
Osvald Petr

B. Němcové 118
Stříbro 349 01
tel 604 670 114
email:osvald.petr@mineralos.cz

Ukázka:


Hornická ročenka 2009
(Otto Hejnic DIAMO, Hornické, 19.04.2010)

Ročenka vychází k 31.3., pravidelně od roku 1992..

Ročenka

NOVÉ  KNIHY

Vydavatelství: MONTANEX a.s.

Má 320 stran str. , brožovaná, 210 x 298 mm, cena 360,- Kč k zakoupení je u vydavatele - společnosti Montanex



      Vydává ji Český báňský úřad a Zaměstnavatelský svaz důlního a naftového průmyslu – společenstvo těžařů. V jejím úvodníku Ing. Ivo Pěgřimek, předseda ČBÚ a Ing. Zdeněk Osner, CSc., předseda ZSDNP, konstatují, že přes ekonomickou a hospodářskou krizi došlo k určitému oživení českého hornictví. Snahou ČBÚ a ZSDNP v minulém roce bylo nastolení dialogu, který vytvoří pro hornictví příznivější společenské prostředí a přispěje ke změně vnímání hornictví v ČR, který pomůže vytvořit podmínky pro racionální dobývání ložisek nerostného bohatství s plným respektováním ochrany životního prostředí. Realizace aktualizované energetické koncepce však není možná bez vzájemného pochopení a bez celospolečenské podpory báňského podnikání. Je nutno nadále přesvědčovat veřejnost, že těžba vlastních nerostných surovin bude pro společnost přínosem.

Jáchymov 16. století
(Otto Hejnic DIAMO, Hornické, 13.03.2010)

Jaroslav Jiskra vydal pro Sokolovskou uhelnou, a. s. publikaci Těžba stříbrných rud v Jáchymově v 16. století, s jáchymovskými osobnostmi a první báňskou školou.

Je to čtivá, graficky velmi pěkně udělaná knížka, určená širší veřejnosti. Obecně srozumitelnou formou popisuje těžbu stříbrných rud, jejich úpravu a až po ražbu mince v jáchymovské mincovně, známé jsou například šlikovské tolary. Navazuje na Jiřího Majera tím, že zasazuje zdejší těžbu do celoevropského kontextu a středověkých dějin, zmíněna je například bitva s Turky u Moháče v roce 1526, kde padl Ludvík I. Jagelonský, ale také jeden ze Šliků, ukazuje propojení jáchymovských a saských těžařů, kteří se dohromady snažili udržet mzdy havířů na jednotné nízké úrovni, zmiňuje se o hornických bouřích. Autorovi se podařilo vytáhnout řadu zajímavostí z kronik. Vedle počtu dolů a počtu horníků v nich zaměstnaných, vzpomíná na jednoho loupežníka, popisuje tresty za krádeže a za cizoložství, i opětované pokusy královské komory zjednat pořádek. V dobách největšího rozkvětu Jáchymova ve městě žilo cca 18 000 lidí, v roce 1533 pracovalo na 914 dolech 4113 havířů, ale pak následoval pozvolný úpadek, žíly byly nejbohatší nahoře, v cementační zóně, s postupující hloubkou kovnatost ubývala. Většina důlních děl byla mělkých a pracovalo na nich pár lidí, ale bohatší žíly těžilo několik desítek havířů. Jiskra popisuje první dmychadla a čerpadla, některé obrázky přebírá z Agricoly, ty se doplňují s barevnými fotografiemi modelů, jako je model žentouru s koňským pohonem, nebo model velkovrátku, poháněného vodním kolem. V knize zobrazeným mihadlem šla přenést pohybová energie na několik set metrů, například od vodního kola k čerpadlu.


Lidé z kolonií vyprávějí své dějiny - ukázka
(administrator, Hornické, 11.02.2010)

Ukázka z knihy Martina Jemelky „Lidé z kolonií vyprávějí své dějiny“

Obšachta

Vypráví paní K.K, která se narodila v Michálkovicích v kolonii jámy Michal kde žije dodnes.

Rok 1968 jsme prožívali zle: Náš jediný syn byl zrovna s gymnáziem na brigádě a v rádiu hlásili všelijaké věci, bála jsem se o něj. A když všechno pominulo, podali na mě místní komunisté žalobu, že jsem poslouchala rádio, že jsem nechtěla komunistům prodávat chleba a vůbec že jsem nějaký ten element. S chlebem byl problém, protože ho byl nedostatek a musela se živit i naše bratrská armáda, takže pekárny nestačily péct. Postavil se za mě ale Pramen a místní komunisté hned chtěli se mnou uzavírat smír. Hlavně komunistky. (Víte, ženské ve straně - straničky - ty Vám byly někdy horší než chlapi komunisti.) V Michálkovicích byl hlavní komunista nějaký pan B., který byl i v koncentráku. (Bůhví, co tam dělal, protože když byl jako komunista v Petřvaldu, poznali jej tam lidé, kteří taky byli v koncentráku, a hnali jej kameny. B, mě jednou potkal a říká mi: „Byli jsme se ve škole podívat na práci Vašeho syna!" Rozklepala jsem se strachy, protože syn je moje všecko. Syn napsal nějakou práci a B, mi vyhrožoval. Víte, jednou jsme se se synem dozvěděli, že budou rozpouštět knihovnu, tak jsme si šli pro knihy. Sice pozdě, ale přesto jsem donesla domů kabelu plnou knih. Mezi nimi i knihu o Janu Masarykovi. Syn napsal písemnou práci o Janu Masarykovi a B, mi potom vyhrožoval. Naštěstí vše dobře dopadlo: Učitelé mého syna neshodili, dali mu pěknou známku, syn se dostal na vysokou, vystudoval v Brně na lékaře, má šťastné manželství a já už jsem dneska prababičkou.


OKOLÍ SÍDLIŠTĚ
(administrator, Hornické, 04.02.2010)
Ukázka z knihy Martina Jemelky "Na kolonii"

Blízkost pracoviště a dalších průmyslových podniků.

Závodní osada jámy Šalomoun byla vybudována jako sídliště zaměstnanců stejnojmenného dolu a sousední jámy a koksovny Karolina. Jednotlivá těžířstva se snažila současně šetřit pracovní sílu i využívat pozemky v sousedství dolů, zatížené možnosti půdních poklesů, a proto i kolonie Šalomouna vznikla v bezprostřední blízkostí pracoviště svých obyvatel. Vzdálenost Šalomounské kolonie od jámy Šalomoun byla .100-800 m, od koksovny Karolina 500-1100 m. Důl Šalomoun zaměstnával až do 30. let minulého století většinu pracujících obyvatel kolonie podle censu z roku 1910 v něm pracovala třetina (33,6%), v roce 1930 - po definitivním sloučení s jámou Karolina - již takřka dvě třetiny výdělečně činných obyvatel (61,3%). V osadě žijící dělníci, zvláště synové šalomounských horníků, odcházeli denně za prací i do jiných dolů na katastru Moravské Ostravy a sousedních obci (doly Ignác, Jiří, Marie-Anna, Terezie a Trojice), ale mima dolu Šalomoun poskytoval nejvíce pracovních příležitosti průmyslový areál Karolina.


PROČ SE NA OSTRAVSKU STAVĚLY HORNICKÉ KOLONIE?
(administrator, Historie knihy, 19.01.2010)

Ukázka z knížky "Z HAVÍŘSKÝCH KOLONIÍ"

Kolonie

Jednou z mnoha podmínek náročné práce v hornictví byla stabilizace pracovních sil. Proto důlní podnikatelé budováním kolonií podporovali vznik stálého kádru kvalifikovaných pracovníků, ubytováním či hrozbou vypovězení ze závodního bytu zvyšovali závislost zaměstnanců na podniku a v nájemném získávali pravidelný příjem. V žádném jiném průmyslovém regionu českých zemí nebyla tak silná koncentrace závodů, nebyl tak rozšířen způsob ubytování zaměstnanců v koloniích a v kasárnách a v žádné jiné průmyslové oblasti nebylo tak běžné doplňkové hospodaření dělnictva na malých pozemcích u závodních domů jako na Ostravsku. Již roku 1906 bydlelo podle časopisu Na zdar (Na zdar XV,1906, č. 21) v koloniích v oblasti revírního úřadu Moravská Ostrava 34,8 % zaměstnanců. Druhým revírem s nejvyšším podílem pracujících ubytovaných v závodních bytech byla oblast důlního úřadu Falknov (25 %).


Lidé z kolonií vyprávějí své dějiny
(administrator, Hornické, 30.11.2009)
Lidé z kolonií

 

      NOVÉ  KNIHY

     Autor:  Martin Jemelka

      Vydavatelství: REPRONIS


Má 528 stran. , vázaná, formátu 145 x 205, cena 399,- Kč


Anotace

Antologie pamětnických vyprávění obyvatel ostravských hornických kolonií. Autor shromáždil včetně již publikovaných pamětnických vyprávění 44 vzpomínek 50 obyvatel ze 17 hornických kolonií narozených v letech 1886–1955. Ve vzpomínkách se zrcadlí i dějinné události jako život za starého Rakouska, během I. světové války, hladových bouří v červenci 1917, říjnových událostí roku 1918, během hospodářské krize 30. let, život v Protektorátu Čechy a Morava, bombardování Ostravy v srpnu 1944, osvobození nebo politické změny po roce 1948. Opakují se v nich také každodenní stereotypy: dětské hry, hornické slavnosti, přítomnost židů nebo osob za II. světové války totálně nasazených na práci v místních dolech nebo Vítkovických železárnách. Živé jsou vzpomínky na dělnickou tělovýchovu a sport, spolkový, politický a náboženský život.

Kniha je na Ostravsku ojedinělým pokusem o shromáždění vzpomínek několika generací konkrétní sociální skupiny. Ve srovnání s podobnými českými a německými publikacemi však akcentuje obrazovou dokumentaci.

Ukázka:

co jsme si zbořili
(administrator, Historie knihy, 16.11.2009)

Bilance mizející průmyslové éry / deset let

Co jsme si zbořili

Editoři: Benjamin Fragner - Jan Zikmund.

NOVÉ  KNIHY

Vydavatelství: České vysoké učení technické v Praze

142 stran, vydání první. Cena 210 Kč. Možnost koupí Juditina věž specializované knihkupectví


Vydáno k příležitosti bienále Industriální stopy. Publikace mapuje období posledních 10 let, kdy se stupňuje konflikt mezi chápáním významu průmyslového dědictví se stále intenzivnější snahou využít pozemky k budování nových, lepších a výnosnějších staveb. Kniha je částečně koncipována i jako průvodce, protože u každé zmizelé stavby je její adresa a souřadnice. Na závěr stručného popisu každé stavby je i rok demolice.

Ukázka:

Elektrárna Oslavany
(Miloš Zárybnický, Historie knihy, 27.07.2009)

Jan Kyselák

KNIHY

Vlastivědný spolek Rosicko-Oslavansko

Formát A5, měkká vazba V2 254 stran, vydání první, Tisk: Gloria Rosice.

Elektrárna Oslavany, knížka Jana Kyseláka vyšla pro Vlastivědný spolek Rosicko-Oslavansko v r.2002

Pro vlastní historii rosicko-oslavanského hornictví má knížka základní význam i když se věnuje téměř výhradně regionální energetice. Význam oslavanské elektrárny pro hornictví byl v tom, že využívala méně hodnotné uhlí, pro dopravu na delší vzdálenost nevhodné. Knížka o elektrárně, úzce s revírem spjaté, je spolehlivým zdrojem poznání hospodářských dějin regionu.


Vyšla Hornická ročenka
(administrator, Hornické, 04.05.2009)
Ročenka

Hornictví zůstává významnou součástí českého národního hospodářství.

Sedmnáctá Hornická ročenka, vydávaná Českým báňským úřadem ve spolupráci se Společenstvím těžařů v počtu 1100 výtisků, vyšla v těchto dnech v Ostravě. I přes nedávný útlum patří hornictví nadále k významným odvětvím národního hospodářství.

V roce 2008 bylo v Česku vytěženo bezmála 12,7 mil. tun odbytové těžby černého uhlí, což odpovídá téměř 16,7 mil. tun surové těžby. Odbytová těžba hnědého uhlí a lignitu dosáhla výše téměř 43,4 mil. tun, surová těžba tak dosáhla více než 47,7 mil. tun. Ropy bylo vytěženo 41,2 tisíce tun – mimo těžby skupiny MND, která své údaje nezveřejňuje. Stav zásob zemního plynu v zásobnících společnosti RWE Transgas překračoval ke konci minulého roku 1 miliardu metrů kubických. Státní podnik Diamo vytěžil 117 tis. tun uranové rudy, z níž bylo vyrobeno 275 tun uranového koncentrátu.


Na Šalomouně
(administrator, Hornické, 17.03.2009)

společnost a každodenní život v největší moravskoostravské hornické kolonii (1870–1950).

Kolonie

NOVÉ  KNIHY

Autor: Martin Jemelka

Vydavatelství: Centrum pro hospodářské a sociální dějiny Ostravské univerzity v Ostravě

Má 278 str. s více než stovkou černobílých fotografií , pevná vazba, křídový papír 100, formátu B5, cena 340,- Kč


Centrum pro hospodářské a sociální dějiny Ostravské univerzity v Ostravě vydalo na sklonku roku 2008 monografii svého člena, mladého ostravského historika PhDr. Martina Jemelky, Ph.D. Kniha s názvem Na Šalomouně, která je přepracovanou, doplněnou a rozšířenou verzí autorovy první monografie Na kolonii, je pokusem o detailní zachycení stavebního, populačního, společenského, spolkového, politického a každodenního života v největší moravskoostravské hornické kolonii a v jednom z největších dělnických sídlišť českých zemích přibližně v letech 1873–1950. Martin Jemelka ve svém pokusu o totální dějiny konkrétní dělnické lokality použil archivní prameny z Archivu města Ostravy, Státního okresního archivu ve Frýdku-Místku, Národního archivu v Praze a Zemského archivu v Opavě, ale pracoval i s dobovým denním tiskem, beletrií, a zvláštní pozornost věnoval pamětnickým vyprávěním obyvatel Šalomounské kolonie.

Zpravodaj

Knihu otevírá úvodní kapitola s přehledem odborné literatury k problému, kterou následuje stručná a stať o fenoménu dělnických kolonií jako specifických stavebních, populačních a společenských útvarů. Informačně vyčerpávajícími jsou kapitoly o stavebním a populačním vývoji kolonie. V českém dějepisectví zatím ojedinělými jsou kapitoly o spolkovém a politickém životě kolonie, v nichž autor rekonstruuje život v místní závodní mateřské a obecné škole, věnuje se náboženskému životu obyvatel kolonie, sleduje rozvoj živnostenských aktivit v rámci sídliště, zabývá se možnostmi trávení volného času, ale také analyzuje politický život kolonie na základě komparativního rozboru výsledků prvorepublikových voleb. Autorovi se daří čtenáře přesvědčit o intenzivním spolkovém životě, což dokumentuje na činnosti Dramatického divadelního kroužku „Probuzení“ a Sdružení sociálnědemokratických bezvěrců. Experimentálně působí obsáhlá závěrečná kapitola o každodenním životě v hornické kolonii v první polovině minulého století (patriarchální tvář kolonií, kolonie ženskýma a dětskýma očima, stáří v kolonii, strava a oblékání, zvyky a tradice, rodinný život, kriminalita, prostituce, alkoholismus, významné postavy kolonie a další témata).

Monografii recenzovali archivář a historik PhDr. Oldřich Klepek (dlouholetý ředitel Podnikového archivu OKD a.s.), historik, vysokoškolský pedagog a ředitel Centra pro hospodářské a sociální dějiny Ostravské univerzity v Ostravě prof. PhDr. Milan Myška, DrSc. (Filozofická fakulta Ostravské univerzity) a etnoložka a muzejní pracovnice PhDr. Jitka Noušová (dlouholetá ředitelka Ostravského muzea). K pestrému a informačně zajímavému obsahu knihy přispívá bohatý ikonografický materiál (dobové fotografie, snímky stavební dokumentace, map a plánů, snímky osobních dokumentů ad.).



Křest se bude konat 21.4.2009 od 17.00 v Domě knihy Librex. Jste všichni srdečně zváni.

Rozhlasový pořad Koktejl, kde v druhé polovině knihy autor hovoří.

O knize v Ostravské televizi


Pustkovecký rodák Jan Rohel by se dožil 100 let
(administrator, Historie knihy, 19.02.2009)
Rohel

Dne 9. února 1909 se narodil v obci Pustkovec u Ostravy (dnes městský obvod) Jan Rohel, folklorista, spisovatel a publicista. Vystudoval učitelský ústav v Opavě a až do září 1938 učil na obecné škole v Karviné. Do r.1954 pak učil na Vyšší průmyslové škole hornické v Ostravě. Poté vykonával funkci ředitele Krajské lidové knihovny , kronikáře Vítkovických železáren aj. Stýkal a dopisoval si se spisovateli a básníky Petrem Bezručem, Vojtěchem Martínkem, Karlem Dvořáčkem, Zdeňkem Řezníčkem, malířem Valentinem Držkovicem aj. Jan Rohel zemřel 18. prosince 1989 v Ostravě.


Koníček Ivánek
(administrator, Knihy, 13.12.2008)
Kniček

NOVÉ  KNIHY

Autoři: Josef Filgas, Ilustroval Vilém Wünsche

Vydavatelství: REPRONIS

Má 100 str. , šitá, formátu 165x235, cena 249,- Kč


Anotace

Knížka pro děti Koníček Ivánek Josefa Filgase vyšla již čtyřikrát (poslední vydání je z roku 1968, Profil, Ostrava). Pojali jsme za správné, že si knížka zaslouží po čtyřicetileté pauze nové vydání, které by se opíralo o výpravnou podobu z roku 1946 s ilustracemi ostravského malíře Viléma Wünscheho. Knížka navíc vychází ke stému výročí narození jejího autora J. Filagase (16. 10. 1908). Knížka líčí jímavě životní osudy důlního koníka a ukazuje na jeho nenahraditelné místo při důlní práci v minulosti, těžkou, ale obětavou a smysluplnou práci havířů na Ostravsku (jako i všude jinde). Knížka potěší stejně jako děti i pamětníky. Publikace vyšla za finanční podpory statutárního města Ostravy a Ministerstva kultury ČR..



Ukázka:

Ing. Ivo Hofbauer vzpominání.
(administrator, Knihy, 24.09.2008)

Po okupaci v březnu 1939 byli němečtí inženýři přiděleni na ředitelství. Byli to lidé, kteří byli předtím na dolech ve Vestfálsku nebo na okupovaných dolech v Holandsku. V té době však již byla provedena invaze, Holandsko i Vestfálsko bylo obsazeno spojenci a Němci byli přeloženi do protektorátu, aby nám pomáhali zvyšovat těžbu. Většinou věděli, že válka je prohraná a podle toho vypadala intenzita jejich práce. Jeden z nich byl dokonce tak líný, že když sfáral pod šachtu, sedl si do prázdného vozu a lanovkou se nechal dopravit až pod Vinařické pole, kde se telefonem zeptal, kolik je naloženo ve stěně a pěšky šel pak zpátky k jámě a fáral na povrch. Jednou se stalo, že ve voze usnul. Když vůz přijel pod Skalní překop, který vedl z Vinařického pole, odbíhači pod Skalním ho nevzbudili, ale otočili vůz na plnou dráhu a pustili zpátky mezi plnými vozy k šachtě.

Jeden z německých inženýrů, vrchní inspektor Griebel, však byl velmi nebezpečný. Na Kladno přišel z holandského velkodolu „Mauritius", kam byl dosazen jako závodní. Havířině rozuměl, při fárání v dole mu nic neušlo a bylo těžké mu něco zalhat nebo chtít namluvit. Mimo to byl zarytý nacista. Každé ráno seděl před šestou hodinou ve fáračkách v kanceláři závodního, kde jsme byli my inženýři, rovněž převlečeni do fáracích obleků a držel s námi podrobný raport o minulém dnu. Po raportu s nám měl ještě raport s mistry, vedenými vrchním mistrem Smutným a pak hned s některým z nás fáral.


Z havířských kolonií
(administrator, Historie knihy, 30.06.2008)

a neb jak se žilo havířským rodinám.

Kolonie

NOVÉ  KNIHY

Autor: Martin Jemelka

Vydavatelství: REPRONIS

Má 52 str. , brožovaná, formátu B6, cena 45,- Kč


Tématem dvaadvacátého svazku edice Ostravica jsou havířské kolonie v Ostravě. Autor se touto problematikou zabývá již řadu let a umožňuje tak čtenáři nahlédnout do historie výstaveb četných havířských kolonií, poukázat na jejich architektonická specifika i interiéry, neopomíjí vylíčení běžného a společenského života jejich obyvatelů. Doplněno o dobové fotografie.



Ukázka:

Křest publikací
(administrator, Knihy, 24.06.2008)

Pozvánka


Hornická ročenka 2007
(administrator, Hornické, 18.06.2008)

Ročenka vychází k 31.3., pravidelně od roku 1992..

Ročenka

NOVÉ  KNIHY

Vydavatelství: MONTANEX a.s.

Má 328 str. , brožovaná, formátu A4, cena 366,- Kč k zakoupení je u vydavatele - společnosti



      Publikace přináší, vedle souhrnné textové informace o vývoji hornictví a bezpečnosti práce v příslušném roce a rozsáhlé tabulkové části technicko-výrobních ukazatelů, obsáhlý přehled informaci o nejvýznačnějších organizacích, které na území České republiky v daném roce působily. Personální údaje jsou uzavírány k datu 31. 12.

JAVORNICKÝ URAN
(Otto Hejnic DIAMO, Hornické, 25.03.2008)



JANATA Milan a ZACHAŘ Zdeněk

NOVÉ  KNIHY

FORTprint, ing Jan Škoda

Vázaná vazba 120 stran, vydání první, doporučená cena 145 Kč + poštovní poplatky.

Anotace:

Tato publikace se snaží populární formou přiblížit historické dění na jedné malé uranové šachtě v zapomenutém kraji Rychlebských hor ve zhruba desetiletém období od konce 50. do konce 60. let 20. století. Z hlediska celorepublikového jde o jednu z nejmenších lokalit, jejíž vytěžené zásoby uranu tvořily 1/250 všech vydobytých zásob za šedesátiletou historii těžby tohoto kovu u nás. Uran ze Zálesí se sice nepodílel na vývoji první sovětské atomové bomby, nelze však vyloučit, že se nestal součástí strategických jaderných hlavic. Jak je však všeobecně známo, neměli jsme tenkrát jinou možnost, než veškerý u nás vytěžený uran dodávat výhradně do SSSR.

O času a ohni
(Otto Hejnic DIAMO, Knihy, 18.03.2008)

Otto Hejnic

NOVÉ  KNIHY

Nakladatelství Bor

Formát 21,5x15cm, vázaná vazba 200 stran, vydání první, doporučená cena 195 Kč

Anotace:

Povídky zachycují dobu od 60. let do současnosti. Potkáváme mladé studenty, úspěšné a neúspěšné vysokoškoláky s jejich dívkami, muzikanty, dělníky, vědce, redaktory, herce, stávající podnikatele, krásné víly, potvory i zklamané manželky. Je to místy humorná, místy nostalgická knížka o setkávání a ztracených láskách. O času, který nás mění, a ohni v nás, který se někdy znovu rozhoří.


Báňské zákonodárství
(administrator, Hornické, 20.02.2008)

v historii  královských horních měst Horní Slavkov, Krásno, Čistá.


Tomíček

Rudolf Tomíček

NOVÉ  KNIHY

Vydavatelství: Vydalo ji v počtu 1000 výtisků Město Horní Slavkov

Má 152 str. s 16 černobílými fotografiemi a kresbami, a 20 str. barevných příloh



      Ing. Rudolf Tomíček ve své knize popisuje, jak probíhala těžba nerostů a jejich zpracování, od prvotního rýžování stříbra a cínu. Připomíná začátky hlubinné těžby a následný rozmach dolování v okolí Horního Slavkova, ale také v Jáchymově a v Sasku, i pokles dolování v následujících obdobích. Osou knihy je báňské zákonodárství a jeho změny, v poslední kapitole tento vývoj shrnuje. Zde zmiňuje horní zákon z roku 1854, báňsko správní směrnice po roce 1945, ovlivněné těžbou radioaktivních surovin, a uvádí další novely horního zákona.

Otisky času - báňská činnost ve Středočeském kraji
(administrator, Knihy, 02.02.2008)

Otisky času

Josef Velfl
a kolektiv

NOVÉ  KNIHY

Vydavatelství: Středočeský kraj

136 stran, vydání první, cena 280 Kč



Kniha pojednává o historii těžby a zpracování rudních, nerudních i užitkových surovin na území středních Čech a zároveň je pozvánkou do muzeí představujících montánní činnost ve svých expozicích, jakož i do celého Středočeského kraje.

Příbramské a jiné hornické historky
(administrator, Hornické, 16.12.2007)

Historky

Otto Hejnic
a spoluautoři

NOVÉ  KNIHY

Vydavatelství: Knihovna Jana Drdy– Příbram

256 stran (240 stran textu, a 16 stran obrazových příloh), vydání první, doporučená cena 200 Kč



Po Příbramských hornických historkách (2004) vychází jejich volné pokračování. Knížka má barevnou obálku, 240 stran textu a 16 stran černobílých historických fotografií zachycujících příbramské podzemí a šachty rudných dolů ještě s kovovými těžními věžemi.

Na kolonii
(administrator, Historie knihy, 01.07.2007)

PhDr. Martina Jemelky, Ph.D.

NOVÉ  KNIHY

Vydavatelství: Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava

Formát B5, brožovaná, 230 stran (212 stran textu, 6 stran textových a 12 stran obrazových příloh), vydání první, doporučená cena 179 Kč



Život v hornické kolonii dolu Šalomoun v Moravské Ostravě do začátku socialistické urbanizace je tématem publikace Martina Jemelky, která před nedávnem vyšla pod titulem Na kolonii. Kniha mladého ostravského historika je dosud ojedinělým pokusem o detailní zachycení stavebního, populačního, společenského, spolkového, politického a každodenního života v největší ostravské hornické kolonii a v největším dělnickém sídlišti v českých zemích přibližně v letech 1873-1950.

Kronika hornictví zemí Koruny české
(administrator, Hornické, 19.06.2007)

Josef Suldovský

NOVÉ  KNIHY

Vydavatelství: CDL Design s.r.o. Kližská 31, 400 01 Ústí nad Labem

Formát A4, vazba, 397 stran, vydání první, doporučená cena 1200 - 1400 Kč



Význam publikace Josefa Suldovského Kronika hornictví zemí Koruny české jde shrnout do jediné věty. Je v ní obsaženo všechno důležité, co se v hornictví v průběhu dějin v našich zemích do roku 1989 událo. Je jakýmsi svorníkem klenby, spojující rudné, nerudné a uhelné hornictví v jeden celek. Že se všechno na 400 stran vešlo, je dáno tím, že autor zvolil formu kroniky. Informace jsou heslovité, většina z nich je shrnuta do jedné dvou vět. Rámcem knihy je tak zvaná velká historie, od neolitu, kdy se začaly dobývat křemeny a pazourky, ze kterých se štípaly nejrůznější pěstní klíny. V době bronzové se začal rýžovat v Čechách cín, stříbro a zlato. První mince, zvané duhovky, razili již kolem roku 500 před naším letopočtem Keltové. Další mince, denáry, ale nenechával razit svatý Václav, jak se mnozí historikové domnívali, ale až jeho následovníci, Boleslav I. a Boleslav II. a mince krom Přemyslovců razili také Slavníkovci v Malíně u Kutné Hory.

Rudné a uranové hornictví České republiky
(administrator, Hornické, 12.04.2007)

 

Kolektiv autorů

editor Jan Kafka

Nakladatelství DIAMO

Rok vydání: 2003

Kategorie: Hornictví



 648  stran, vydání první, doporučená cena 1 326 Kč

Anotace:

Výpravná reprezentativní publikace mapující historii dobývání rud a uranu na území dnešní České ...



Zpět na seznam


Staré hornické a hutnické míry a váhy
(administrator, Hornické, 11.04.2007)

PhDr. Ladislav Jangl
 

Vydavatelství: Krajské muzeum Sokolov

Rok vydání: 2006

Kategorie: Hornictví



 143  stran, vydání první, doporučená cena 250 Kč

Anotace:

Téma starých hornických a hutnických měr a vah přitom zpracoval v dosud nevídaném rozsahu a doložil je velkým množstvím citací historických pramenů i novější literatury. Nevyhnul se přitom ani měrám, jejichž interpretace může být dnes nejasná nebo víceznačná. Novým je přístup, kdy hodnoty uváděných měr a vah zasazuje do doby a okolností, za kterých byly užívány; tím nejen dává těmto mírám a váhám správný dobový, regionální a oborový význam, ale při bedlivém čtení publikace také umožňuje jejich správnou interpretaci a přepočet v současnosti. Kniha je rozdělena do těchto hlavních kapitol: 1. Staré míry a váhy (zde jsou především komentovány použité prameny, zkratky, značky a pojmy, je diskutována přesnost použitých a vypočítaných konstant i správnost a přesnost údajů staré literatury a autentických relací). 2. Délkové míry. 3. Plošné míry. 4. Kubické míry. 5. Kusové míry. 6. Váhy. 7. Tabulky (pro výpočet obsahu drahých kovů v g/t ze starých váhových jednotek; přepočet hór a jejich zlomků na úhlové stupně, minuty a vteřiny; magnetická deklinace pro rozmezí let 1489 –1980).

 

Úryvek:
 


Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server