Havířský bál ve starých koupelnách

Autor: Redakce Horník <marek.sibrt(at)okd.cz>, Téma: Horník, Zdroj: Radek Lukša, Vydáno dne: 21. 03. 2016

Soubor lidových písní a tanců Hlubina se symbolicky vrátil na šachtu, na které před 69 lety vznikl a dlouhou dobu působil.

Staré koupelny na Dole Hlubina se staly poslední sobotu v únoru dějištěm IV. ročníku Havířského bálu pořádaného Souborem lidových písní a tanců (SLPT) Hlubina. Do jejich prostor se tedy vstupovalo ve společenských oblecích, večerních šatech, slavnostních hornických uniformách i folklorních krojích… byť došlo také na fáračky a později trenýrky.

„Symbolicky jsme se tak vrátili na Hlubinu. Pod patronací této šachty totiž původně taneční dívčí soubor před neuvěřitelnými devětašedesáti lety vznikl a dlouhou dobu pak působil i v jeho kulturním domě,“ oznámila Kateřina Macečková s tím, že dřívější ročníky Havířského bálu se konaly v restauraci ostravské Nové radnice či prostorách historického Dolu Michal.


     Rekonstruované koupelny na Hlubině dodaly tomu letošnímu punc originality, což ocenili i zástupci krojovaných horníků. „Poprvé na naši akci dorazil KKH Barbora a KKH František, čehož si náramně považujeme. Vždyť tak jako my uchovávají tradice. Snad by z toho mohla být spolupráce,“ podotkla Macečková. Krojované ostatně nechali zaplatit za lístek jen stovku.

Ono i těch 150 korun nekrojovaného vstupného se podle návštěvníků ukázalo jako rozumně utracených. „Hodnotím bál jako zvlášť vydařený. Volba sálu vytvořila jedinečnou stylovou a zároveň příjemnou atmosféru. Už zahájení hornickou hymnou v dvojhlasém provedení dmulo hruď patriotům a lidem hrdým na hornický stav,“ popisoval Jaroslav Ospalík, jenž ples i fotil. Půldruhého sta účastníků bálu shlédlo vystoupení SLPT Hlubina, zatancovalo si u cimbálovek Hlubina a Lipka a tleskalo originální – a opět do hornického duchu laděné – módní přehlídce. Někteří soutěžili o „trencle přítomného štajgra“. Nejtěžší cestu domů pak měli předsedové KKH Barbora Jan Kavka a KKH František Rostislav Grim, kteří vyhráli čtvrtmetrákové pytle uhlí.

Radek Lukša