HORNÍCI V4 POPRVÉ SPOLEČNĚ U PŘEDSTAVITELŮ SLOVENSKA

Autor: Redakce Horník <marek.sibrt(at)okd.cz>, Téma: Horník, Vydáno dne: 17. 03. 2016

Slovensko

Přijímáním zástupců hornických spolků na nejvyšších úrovních dokazují státníci a politici vůbec, jak si váží jejich činnosti. Kromě českých senátorů (více v Horníku 7/2015) si na ně našli čas také v Národní radě Slovenské republiky v Bratislavě a chystá se i setkání v Parlamentu Maďarské republiky v Budapešti.

„Smyslem je alespoň symbolické ocenění našich aktivit spočívajících zejména v zachovávání hornických tradic. S předsedou slovenského parlamentu Petrem Pellegrinim, činiteli tamní vlády a Ministerstva hospodářství i primátorů či starostů hornických měst jsme se viděli už podruhé. V předešlých letech nás dokonce zval tehdejší prezident Ivan Gašparovič do svého paláce,“ sdělil po návratu z Bratislavy Josef Gavlas, 2. místopředseda Sdružení hornických a hutnických spolků (SHHS) ČR a ředitel Nadace Landek Ostrava.


Slovensko Slovensko     Neméně důležité podle něj je, že se v Národní radě SR objevili poprvé členové předsednictev havířských sdružení V4 – Visegrádské čtyřky – zahrnující Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. „S kolegy z těchto zemí se setkáváme od roku 2011 a vyvrcholením naší činnosti se stal vloni v Bánské Štiavnici podpis memoranda vládám jednotlivých zemí i Evropskému parlamentu. K memorandu se připojilo i Rakousko a Slovinsko,“ vysvětlil Gavlas.

Slovensko

Mezinárodní kontakty budou, jak upozornil, pokračovat v květnu v Budapešti. Pak v červnu v Příbrami, kam přítomné zval perkmistr SHHS ČR Miroslav Šťastný na 20. Setkání hornických a hutnických měst ČR a souběžně plánovaný 16. evropský hornický a hutnický den. V srpnu by pak rád všechny přivítal v Gelnici její primátor Dušan Tomaško na 9. setkání hornických měst a obcí Slovenska.