Z hlubiny nahoru... na Hlubině

Autor: Redakce Horník <marek.sibrt(at)okd.cz>, Téma: Horník, Zdroj: Radek Lukša, Vydáno dne: 05. 03. 2016

Lezecká stěna

Ostrava se může chlubit nejvyšší lezeckou stěnou široko daleko. Dostat se sem je možné okolo posledního těžního stroje starého dolu.

Nejen prostory, ale i název se šikl nadšencům do sportovního lezení, když před třemi lety začali s budováním největší umělé stěny v širokém okolí. Vznikla v budově těžních strojů historického Dolu Hlubina.

„O této stěně se bude v lezecké komunitě asi dlouho diskutovat, vždyť se nachází v netradičním, unikátním sportovním prostředí,“ konstatoval Ondřej Marinčák.Lezecká stěna     „Lezeme z hlubiny do výšky… na Hlubině. Ta slovní hříčka se nám náramně líbí,“ nechal se slyšet Ondřej Marinčák s tím, že s úpravami šachetního objektu pomáhalo i několik bývalých horníků specializujících se nyní na výškové práce. Nejen ty museli lezci konzultovat s památkáři, jelikož areál tohoto ostravského dolu patří do chráněného průmyslového dědictví. „Museli jsme ponechat obnaženou jednu část budovy, vybourané kachličky a zařízení nechat k dispozici pro další použití, zachovat původní okna,“ vysvětloval Marinčák.

Vybouráním části podlahy až do sníženého přízemí získali lezci podle nich až monumentální prostor. A hlavně výšku. „Dostaneme se pod střechu až do dvaceti metrů. Vyšší stěnu, ale jen o dva metry, mají až v Brně. A o tom, že by se volné lezení provozovalo v industriálním prostředí, jako u nás v Ostravě, nemáme informace. Snad jsme i první,“ uvedl Marinčák.

Lezecká stěna

Doslova vyřádit se zde mohou jak profesionálové, tak naprostí začátečníci včetně dětí. Podle evropského horolezeckého hodnocení se trasy obtížnosti pohybují na stupnici 3 až 10 (velmi obtížné lezení například v krasech). „Každopádně splňuje parametry pro pořádání světového poháru. Zároveň respektuje charakter prostředí, kde se nachází. Hornický ráz jsme zdůraznili také grafi ckým znázorněním kol těžního stroje, jsou na stěně takřka v místech svých os,“ řekl Marinčák. K lezecké stěně ostatně vede cesta okolo jediného zachovaného těžního stroje na Dole Hlubina.

Sportovní lezci i horolezci mají v plánu postavit v areálu i venkovní stěnu, a to opět v duchu odpovídajícím tomuto místu.

Radek Lukša