Sedm havířských hrobů dostalo důstojný vzhled

Autor: Redakce Horník <marek.sibrt(at)okd.cz>, Téma: Horník, Zdroj: Radek Lukša, Vydáno dne: 14. 12. 2015

Na třetím největším českém hřbitově za posledních sedm let postupně zrekonstruovali všechna místa, kde společně sní věčný sen oběti důlních požárů, výbuchů či závalů.

Hroby

Část historie, která k našemu městu navždy patří. Tak hledí i na radnici obvodu Slezská Ostrava na místa společného věčného odpočinku obětí neštěstí na zdejších šachtách z 19. a 20. století. Těžařská nadace je stejného mínění – na opravu hornických hrobů přispěla totiž už třikrát. A všech sedm dostalo opět důstojný vzhled!

„Patří to k odkazům minulosti, památkám, které bychom měli udržovat. Kdo viděl stav hrobů před rekonstrukcí, mi bezesporu dá za pravdu,“ nechala se slyšet Nataša Lukášová. Ta jednak sama pochází z havířské rodiny, a na třetím největším tuzemském hřbitově – jemuž Ostraváci neřeknou jinak než „na Slezské“ – působí jako správkyně.

Hroby Hroby     Míst k uložení nebožtíků zde mají kolem dvaadvaceti tisíc. Sedmnáct tisíc z nich se využívá. „Na hřbitov denně zavítá asi tisícovka lidí, v dušičkové době nebývá výjimkou až stotisícová návštěvnost. Květiny a svíčky se objevují samozřejmě i u těchto hornických hrobů,“ podotkla správkyně s tím, že s opravou prvních začali v roce 2008.

Umožnila to právě podpora z Nadace OKD. Bez ní by s velkou pravděpodobností stále bujela na havířských pomnících rozličná vegetace, vlivem počasí by se rozpadaly cihlové zídky, drolily pískovcové části. U společného hrobu Salma například ani rekonstrukce nedokázala zachránit původní sloupky. Musely je nahradit kopie doplněné řetězy.

Poddolování kromě povětrnostních podmínek narušilo stav hrobu s oběťmi havárie na šachtě Emma. Propadal se, neizolovaná zídka z podmáčených cihel budovaných bez základů hrozila zřícením. Oprava se neobešla bez terénních úprav. Na většině rekonstruovaných pomníků se činili i kameníci, sekali, brousili, čistili, obnovovali nápisy…

„Granty z těžařské nadace znamenaly pro obvod mnoho. Díky nim jsme zachovali hornickou památku, obnovili pietu hrobových míst, vytvořili estetičtější prostředí pro pozůstalé a vůbec návštěvníky hřbitova,“ shrnula Ivana Zádrapová ze slezskoostravské radnice. Ta by ráda ještě renovovala i dva pomníky horníků zastřelených při stávkách.

Hroby Hroby
















Radek Lukša