Zimní sezonu zahájili údržbou

Autor: Redakce Horník <marek.sibrt(at)okd.cz>, Téma: Horník, Zdroj: Radek Lukša, Vydáno dne: 06. 12. 2015

Landek Park s Dolem Anselm už podle ředitele Lumíra Place plní funkci příměstské rekreační zóny. Lidé sem chodívají nejen kvůli hornictví a jeho historii či technice.

Landek park

Výměnou řetězu pluhové soupravy PL 82 a údržbami dalších exponátů zahájila šachta Anselm v hornickém skanzenu Landek Park zimní sezonu. Ta se projevuje zejména úpravou provozní doby. Každé pondělí mají podobně jako většina muzeí zavřeno a prohlídky v ostatních dnech nejsou co šedesát minut, nýbrž jen v 10, 12, 14 a 16 hodin.

„Pluh, mimochodem stejný typ, s jakým stále kopou paskovští horníci, patří v našich expozicích k těm plně funkčním technologiím. Oka řetězu i spojky toho měly už hodně za sebou, začínaly se zasekávat, proto jsme přistoupili k výměně. Dali jsme se i do jiných prací, které nemůžeme, stejně jako na činném dole, provádět za běžného provozu. Opravovaly se výztuže, upevňovala kabelová vedení,“ upřesnil Lumír Plac, ředitel Landek Parku, s tím, že všechno zvládali ve vlastní režii. Vždyť k zaměstnancům i průvodcům patří vysloužilci ze šachet, jako zámečníci František Plašťák a Miloš Schaffelhofer s léty praxe v závodě 1 Dolu Vítězný únor (Odra) či elektrikář Vlastimil Černín fárající svého času tamtéž.

Landek park     Zimní provoz znamená i pohov pro horizontální dopravu Anselmu, mašinku se soupravou projíždějící nádvořím a jámovou budovou s ohlubní dočasně odstavili „Není ale problém vyhovět větší skupině návštěvníků, pokud si bude jízdu důlním vláčkem přát. Nebude-li sníh. Pro skupinky od dvaceti lidí výše jsme schopni zajistit pondělní provoz celého areálu. Stačí se předem domluvit,“ podotkl Plac. Během návštěvnicky méně aktivních měsíců také v Landek Parku chtějí vylepšovat expozice. Uvažují o doplnění čelbové části, například o simulovaný odstřel horniny.

Landek park

Letošní sezona se nicméně nesla v hornickém skanzenu ve znamení takřka generální opravy těžní věže. „Probíhala v nejfrekventovanějších měsících, od května do srpna, což návštěvnost poněkud poznamenalo. Náš areál ovšem vyhledává stále více lidí. Dokazuje to sčítací akce z jednoho pěkného říjnového podzimního víkendu. Jen cyklistů tudy projelo více než pět stovek. Nejvíce lidí dorazilo v neděli mezi 13. a 15. hodinou,“ řekl Plac s konstatováním, že Landek Park plní funkci příměstské rekreační zóny.

A k jejímu zatraktivnění podle ředitele přispělo taktéž nedávno dokončené propojení slepého ramene řeky Odry. „Tam, kde se snad padesát let nacházela obrovská skládka odpadu z obcí okolo, vzniklo přesunem několika tisíc kubíků zeminy krásné přírodní prostředí,“ vysvětloval Plac. Ještě do konce letošního roku pak plánují na Landeku otevření další nové cyklostezky v klidové oblasti na říčním břehu. Je součástí zamýšlené mezinárodní cyklistické trasy Dunaj – Morava – Odra.

Landek park Radek Lukša