Průmyslového dědictví je škoda nevyužít

Autor: Redakce Horník <marek.sibrt(at)okd.cz>, Téma: Horník, Zdroj: Radek Lukša, Vydáno dne: 11. 09. 2015

DOV

Obliba šachet či továren jako cílů návštěv turistů není podle agentury CzechTourism výhradně tuzemskou specialitou.

Historické šachty Anselm (Eduard Urx) v Petřkovicích a Hlubina v Moravské Ostravě platí za nejlákavější turistické cíle v regionu. Náleží totiž do komplexu památek Dolní oblasti Vítkovice a Landek Parku; ten v návštěvnosti v českých poměrech překonávají pouze Pražský hrad, populární zoologická zahrada a obrovský aqua-palác v Praze. Více informací poskytla Martina Fišerová z agentury CzechTourism.

DOV     Kdo sestavuje žebříčky popularity?
Žebříček návštěvnosti turistických cílů sestavuje oddělení marketingového výzkumu agentury na základě počtu návštěvníků jednotlivých objektů nebo destinací. Naším cílem je poskytnout médiím i široké veřejnosti obraz o aktuálním vývoji v cestovním ruchu a oblíbenosti různých typů turistických cílů.

DOV

Ostravské šachty a fabriky v TOP 10. Jak si to vysvětlujete?
Technické památky patří k turistickým cílům, jejichž oblíbenost dlouhodobě roste, a může nás těšit, že Česká republika je v tomto směru díky dlouholeté průmyslové tradici velmi bohatou destinací. Už v dobách Rakousko-Uherska platily české země za takzvanou kovárnu monarchie a dnes by toto unikátní dědictví bylo škoda nevyužít. Co se týče hornických památek, jistě není bez zajímavosti, že geovědní a montánní turismus je jedinou formou cestovního ruchu s vlastním specializovaným bakalářským studijním oborem. Vyučují ho na Hornicko-geologické fakultě Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

DOV

Existuje podobný trend v zahraničí?
Určitě ano, například evropská síť European Route of Industrial Heritage – ERIH, česky tedy Evropské cesty průmyslového dědictví. Ta sdružuje desítky industriálních památek z několika evropských zemí, které se stejně jako u nás těší rostoucí popularitě. Co se uhelného hornictví týče, jsou v databázi ERIH muzea ve Velké Británii, Belgii, Německu, Španělsku, Itálii, Irsku, Nizozemsku, Francii, Rakousku, ale i na Ukrajině, v Bulharsku, Polsku, Slovensku, Slovinsku a samozřejmě ČR. Z našich konkrétně ostravský Landek Park a Důl Michal nebo skanzen Mayrau ve Vinařicích.

Jak Ostravsko vnímá vaše agentura z hlediska turistického potenciálu?
Ostravsko považujeme za velmi dynamický a perspektivní region z hlediska návštěvnosti. I proto jsme tuto oblast začlenili do řady aktivit, které uvedený region propagují na domácím či zahraničním trhu. Hned v příštím týdnu proběhne takzvaný press trip pro zástupce šesti médií z Německa a Rakouska s názvem Navštivte fajn místa v ČR vlakem na trase Praha – Olomouc – Ostrava. Destinace severní a jižní Moravy a Prahy představíme v říjnu touroperátorům z německy hovořících zemí. Ve stejném měsíci vezmeme v rámci projektu Zvýšení povědomí o atraktivitách regionů ČR s cílem zvýšení návštěvnosti do vašeho regionu novináře z Polska, Skandinávie a Beneluxu. A s naším ostravským koordinátorem Davidem Karčmářem řešíme i program Market Meetingu Visegrádské čtyřky na téma tradiční spolupráce v cestovním ruchu.

Ovlivňují cestovní ruch velké akce?
Určitě ano, aktuálně například hokejový šampionát či mistrovství Evropy ve fotbale do 21 let výrazně ovlivnily návštěvnost řady tuzemských měst. Zejména sportovní akce s nadnárodním přesahem mají potenciál přilákat do naší republiky desítky tisíc návštěvníků. Zcela zřejmé je to i v případě festivalu Colours of Ostrava, jenž je skutečně masovou akcí konající se navíc v industriálním prostředí Dolní oblasti Vítkovice s černouhelným dolem i provozem vysokých pecí.

DOV DOV Radek Lukša