Nedobudovaná koksovna mizí ze zemského povrchu

Autor: Redakce Horník <marek.sibrt(at)okd.cz>, Téma: Horník, Zdroj: Radek Lukša, Vydáno dne: 03. 09. 2015

Demolice naproti severní lokalitě Důlního závodu 2 (ČSM sever) čeká nevyužívané a dlouho chátrající objekty; zbytek areálu slouží k podnikání.

ČSM

Pohřebiště betonových kvádrů a ocelových konstrukcí s mnohdy až hororovým nádechem v hustém březovém porostu. Tak vypadala část areálu plánovaného koksárenského provozu naproti severní lokalitě stonavské šachty. Přibližně od poloviny prázdnin zde rachotí těžká mechanika dodavatelských firem demolující vytipované objekty a vracející krajině její původní ráz.

„Monstrózní jeřábová dráha s délkou okolo padesáti, šířkou dvaceti a výškou patnácti metrů, jež měla sloužit jako venkovní skládka, už je pryč. Zmizela v průběhu necelých čtrnácti dnů. Pečlivě evidovaný systém odvozu kovového odpadu ukázal, že z tohoto objektu č. 14 zůstalo 160 tun šrotu,“ informoval vedoucí provozu povrchové služby Důlního závodu 2 Radomil Ocisk.

ČSM     Dodavatelé z firem DAV, Stavočestav a Pastva se podle něj „pustili“ do likvidace staveb, které dlouhá léta jen chátraly a hrozily více než potenciálním nebezpečím. Nikdy nedostavěný areál přešel pod OKD ze správy OKK Koksovny před dvěma a půl lety. „I vzhledem k rozloze a problematické ostraze včetně zmíněné bezpečnosti proto vedení OKD rozhodlo o demolici,“ líčil Ocisk.

ČSM

Oddělení investic a odbor energetiky a životního prostředí těžební společnosti ve spolupráci s kolegy z povrchových provozů Důlního závodu 2 nejprve provedli podrobnou inventuru technického stavu, prověřili energetické rozvody, sítě či potrubní řády a vypracovali studii, z níž vychází bourací plán. „Likvidují se železné haly, betonové i cihlové budovy. Změna krajiny je již znát,“ uvedl Ocisk.

ČSM

Mizí tak nebezpečná místa a zákoutí, snižuje se možnost tvorby černých skládek, což prospěje i životnímu prostředí. „Čas ukáže, jaké možnosti skýtá těchto několik kilometrů čtverečních,“ řekl vedoucí provozu povrchové služby s tím, že zbytek nedobudované koksovny pronajímají k podnikání. V zachovalých budovách funguje autoservis, prodej hutního materiálu i chráněná dílna.

Radek Lukša