Vzpomínka na 19. Setkání hornických měst a obcí ČR

Autor: Redakce Horník <marek.sibrt(at)okd.cz>, Téma: Horník, Vydáno dne: 10. 08. 2015

Jednou z organizací, které přispěly k úspěšnému průběhu 19. Setkání hornických měst a obcí FrantišekČeské republiky, konaného za podpory společnosti OKD ve dnech 19. až 21. června v Havířově, byl Klub krojovaných horníků František z Horní Suché.

„Jsme moc rádi, že jsme od vedení OKD a obce Horní Suchá obdrželi upomínkové předměty s hornickou tematikou. Věnovali jsme je svým hostům, a mohli tak důstojně reprezentovat jak těžební společnost, tak naši obec,” říká Rostislav Grim z KKH František. „Městská knihovna Havířov a havířovská pobočka Klubu přátel Hornického muzea nám poskytly prostory expozice Historie psaná uhlím v Kulturním domě Reneta. Využili jsme je pro setkání s našimi kamarády a partnery. Potkali jsme se s primátorem Českého Krumlova a členy tamního kroužku, v jejichž městě se Setkání hornických měst a obcí konalo loni, ale také s kamarády z Měděnce, Stříbra, Kladna nebo také Příbrami. Tam se setkání na evropské úrovni uskuteční v příštím roce,” informuje Grim.

     Ten také zmínil početnou účast zahraničních hostů. Ze Slovenska to byly výpravy z Bani Handlová, Banskobystrického baníckeho spolku, Baníckeho spolku Pezinok a další. S těmi všemi se členové KKH František setkali ať v průvodu, areálu slavností, nebo v již zmiňované expozici. „Atmosféra byla výtečná a podle ohlasů, které stále doznívají, se setkání v Havířově velmi líbilo,” chválí Grim, který také ocenil účast starosty Horní Suché Jana Lipnera, člena zastupitelstva obce Mariána Waisera či starostky a místostarosty Bukovce Moniky Czepcorové a Josefa Byrtuse ve slavnostním průvodu.