NOVÉ MONTÁNNÍ MUZEUM UKAZUJE TĚŽBU BŘIDLICE

Autor: Redakce Horník <marek.sibrt(at)okd.cz>, Téma: Horník, Vydáno dne: 25. 07. 2015

Budisov

Stejně jako na Karvinsku a Ostravsku černé uhlí, ovlivnila život v Budišově nad Budišovkou a okolí břidlice. Až dvě tisícovky horníků ji dobývaly – kvůli vyšší kvalitě a také nepříznivým zimním podmínkám – koncem 19. století hlubinným způsobem. Teď o tom vypovídá nová výstavní expozice rozšiřující zajímavým způsobem nabídku českých montánních skanzenů.

Budisov     Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou na Opavsku vzniklo sice v roce 1996 v budově bývalého barokního mlýna jako Městské muzeum, ale současná expozice je kompletně nová a rozšířená. Autorem čtyř expozic vybudovaných v letech 2013 až 2015 je Lumír Moučka. „Za nejzajímavější exponáty považujeme unikátní dřevěné důlní vozíky zachráněné ze zatopených lomů, ty máme uvnitř. Venku najdete ale i obvyklé železné vozíky,“ upozornil Moučka s tím, že z Geologického pavilonu F. Pošepného Hornicko- -geologické fakulty VŠB-TUO mají zapůjčenou i jedinečnou sbírku paleontologických vzorků. Venku pak na návštěvníky čeká zahrada s netopýří štolou, kaligrafickými stolky a štípárnou. „Nechybí ani hudební nástroj s názvem břidlofon, který nám pokřtila hudební skupina Květy,“ upozornil autor expozice.

Budisov

Součástí projektu Krajina břidlice jsou i naučné stezky. Jejich hlavní spojnici tvoří ta Břidlicová, mapující převážně samotné dobývání břidlice a procházející řadou krásných lokalit bývalé těžby. Dalšími jsou Dědictví břidlice, Čermákova, točící se okolo řeky Moravice u Davidova mlýna a Moravice, vycházející z Podhradí. Stezky jsou určeny jak pěším, tak cyklistům.

Muzeum břidlice doplňuje také Imaginárium břidlice Mokřinky (miniexpozice zabývající se historií dobývání tohoto nerostu v Zálužné, kterou přibližují i velkoplošné fotografie, videa i autentizující zvuky). Více na www.krajinabridlice.cz