U sv. Václava slavili sv. Prokopa

Autor: Redakce Horník <marek.sibrt(at)okd.cz>, Téma: Horník, Zdroj: Radek Lukša, Vydáno dne: 19. 07. 2015

Prokop

Kvůli rekonstrukci katedrály umožněné díky prostředkům z těžařské nadace přemístili letošní slavnost do kostela, kde NOKD zachraňovala dříve i historické varhany.

V předvečer svátku svatého Prokopa zažila v pátek 3. července Římskokatolická farnost Moravská Ostrava teprve potřetí v novodobé historii ceremonii k uctění tohoto patrona horníků. Uskutečnila se v takřka rodinném kruhu udržovatelů havířských a církevních tradic v nejstarším městském kostele.

     „Z publikací o dějinách našeho města jsme vyčetli, že slavnost svatého Prokopa patřila k největším svátkům ostravských horníků i hutníků. Obnovili jsme tento krásný obyčej datující se od roku 1864. Jen s tím rozdílem, že mši svatou neslouží kněz jako dříve u polního oltáře postaveného u morového sloupu na dnešním Masarykově náměstí, ale přímo v kostele,“ oznámil za pořadatele Zdeněk Poruba.

Prokop

Pozvání pak s radostí přijali členové Klubu přátel hornického muzea Ostrava i hornické spolky z revíru. Stejně jako v Havířově na 19. Setkání hornických a hutnických měst a obcí ČR vyšla ve slavnostním průvodu živá svatá Barbora v doprovodu permoníků. „Menšího představoval syn Matěj, většího dcera Klára. V kostele sv. Václava jsme byli poprvé,“ líčila Žaneta Latoková z KKH Barbora Dolu Darkov.

Prokop

První dva ročníky prokopské slavnosti proběhly v katedrále Božského Spasitele, která ovšem nyní prodělává „stoletou“ rekonstrukci umožněnou díky evropskému programu Nadace OKD. Její grant ostatně pomohl fi nancovat záchranu varhan i v kostele sv. Václava, kam pořadatelé přestěhovali letošní oslavy.

„Středověký svatováclavský kostel patří k nejvýznamnějším kulturně- historickým památkám Ostravy. Slavnost svatého Prokopa v tomto prostředí znamenala pro všechny zúčastněné zajímavý zážitek,“ prohlásil Poruba s tím, že farnost umožnila i komentovanou prohlídku včetně kůru s varhanami. Promítalo se video a prohlížely fotografi e z minulého ročníku slavnosti a rovněž z probíhající opravy katedrály.

Radek Lukša