Floristickou přehlídku vyhrálo důlní zátiší s kahanem a květinový drak

Autor: Redakce Horník <marek.sibrt(at)okd.cz>, Téma: Horník, Zdroj: Radek Lukša, Vydáno dne: 13. 07. 2015

Setkání

Čtyři vysloužilí horníci pomáhali v Zámeckém dvoře připravit alegorický vůz do slavnostního průvodu 19. SHMO ČR a přehlídky Havířov v květech. Tři a půl tisíce kytek – gerber, karafiátů a chryzantém – zdobilo model dřevištní mašinky ze šachty táhnoucí zátiší s kahanem.

„Své bohaté zkušenosti při tom zúročil i pamětník havířovských květinových přehlídek před rokem 1989 Jan Weissmann, který pracoval ve sklenících v rekultivacích OKR,“ informoval Jan Kotula, jednatel firmy Zelený dvůr. Ta se v Havířově stará o přibližně polovinu městské zeleně.

Setkání     Důlní zátiší chystali týden dopředu, samotné vypichování květin pak zabralo většinu pátku 19. června. „Kupodivu největším problémem se ukázala nutnost sehnat havířskou helmu řečenou želva,“ přiblížil Kotula s tím, že v jejich areálu vznikala také maketa těžní věže, kterou táhl traktor v průvodu.

V tom se kromě bryčky se souborem Havířovské babky, koňského povozu s uhlím a autobusů (starého a moderního) objevilo deset alegorických vozů s květinovými motivy. Většina ze 452 hlasujících návštěvníků vybrala jako nejlepší číslo 88 – což bylo Důlní zátiší firmy Zámecký dvůr! Na centrálním náměstí soutěžili další fl oristé – celkem deset týmů, které přijely z Ostravy, Děčína, Brna, Lednice, Prahy, Sázavy, Litomyšle, Hranic na Moravě, Bratislavy a Piešťan. Téma se rovněž dotýkalo 19. SHMO: Pohádkové postavičky z podzemí. „Celá třetina z 922 návštěvníků dala svůj hlas Květinovému draku. Výtvor SZOŠ Piešťany se tak stal nejkrásnější fl oristickou sochou roku 2015,“ prozradila mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.