Havířov žil hornickou slávou!

Autor: Redakce Horník <marek.sibrt(at)okd.cz>, Téma: Horník, Zdroj: Radek Lukša, Vydáno dne: 28. 06. 2015

19. SHMO ČR pořádaného za podpory společnosti OKD se zúčastnilo na osm stovek registrovaných hostů. Davy přihlížejících zaplnily centrum města.

Havířov

Nejmladší město republiky dostálo o předposledním červnovém víkendu svému jménu, byť se na jeho území už uhlí netěží. Zdař Bůh! zaznívalo přinejmenším na ulicích jako nejčastější pozdrav, doplňované o slovenské Zdar Boh! či polské Szczęść, Boże! Parádní černé stejnokroje nebylo možné přehlédnout a velkolepý průvod sledovaly davy lidí. Tak vypadalo ve zkratce 19. Setkání hornických měst a obcí (SHMO).

„Páteční slavnostní zahájení se odehrálo ve velmi přátelské, důstojné atmosféře. Je zřejmé, že v průběhu předchozích ročníků setkání se vytvořila řada přátelských vazeb. Jednoznačně také zaznělo, že dobývání uhlí mělo pro ekonomický i sociální rozvoj tohoto regionu zcela zásadní význam. A ten přetrvává, i když v katastru Havířova naše doly již nefungují,“ nechal se slyšet mluvčí společnosti OKD Marek Síbrt.

     Sobotní slavnostní hornický průvod doplněný o květinové alegorické vozy s havířskou tematikou pozitivně kvitoval také výkonný ředitel OKD Dale Ekmark. „Dramaturgii měli výborně promyšlenou. Podle vysoké účasti a reakcí publika to lidé oceňovali. Spousta lidí, tak jako já, určitě netušila, kolik hornických spolků existuje nejen v České republice, ale i blízkém zahraničí. Organizace z revíru OKD ukázaly, že zde existuje bohatý spolkový život,“ konstatoval Ekmark.

SHMO probíhá v režii Sdružení hornických a hutnických spolků ČR. Jeho perkmistr Miroslav Šťastný patřil i k těm, kteří při ceremoniálu stužkování zdobili spolkové prapory památečními stuhami. „Podstatně se letos omezily řeči na pódiu, nejsem jejich zastáncem, takže to oceňuji. Setkání hodnotím velice pozitivně, neslo se v jiném duchu než ta dřívější. Každé město si ho dělá podle sebe, což je jen dobře,“ vzkázal Šťastný.

Pečlivá příprava se vyplatila A dlouhodobá příprava 19. SHMO se podle slov náměstka havířovského primátora a bývalého horníka Eduarda Heczka vyplatila. „Detailní hodnocení uděláme až koncem června, nicméně za celý organizační štáb mohu říci, že vše dopadlo na jedničku. Více než osm stovek zástupců hornických měst a obcí či spolků a přes tři sta členů folklorních či kulturních souborů, kapel a mažoretek v průvodu. Co k tomu dodat?“ prohlásil.

V kuloárech zaznělo, že 19. SHMO bylo nepovedenější za posledních deset let, jak upozornil ředitel Nadace Landek Ostrava Josef Gavlas. „Vždy něco neklapne, ale v Havířově ta pozitiva naprosto převažovala. Řada účastníků pochválila čistotu města. Počasí na průvod i stužkování vyšlo. A diváci? Troufám si odhadnout jejich počet v ulicích v sobotu na dvacet až třicet tisíc,“ podotkl s tím, že i schránky elektronické pošty se plní gratulacemi.

Příbram, která převzala světlo svaté Barbory jako pořadatel jubilejního 20. SHMO, by měla, jak upozornil jednatel Klubu přátel Hornického muzea v Ostravě Karel Budín, usilovně přemýšlet, co udělat oproti Havířovu lépe.

Laťka se zvedá. Skládám hlubokou poklonu pořadatelům i všem účastníkům. Každý se musel cítit dobře, když ho vítalo tolik lidí. Nezbývá než si přát, abychom těchto setkání stihli co nejvíce,“ řekl Budín.

V Havířově se sešly hornické osobnosti a instituce Dá se říci, že kdo v českém hornictví něco znamená nebo znamenal, v Havířově nechyběl. Svou činnost při slavnostním zahájení SHMO ve Společenském domě Reneta prezentoval také Spolek svatá Barbora, jenž pomáhá hornickým sirotkům. Za vzdělávací instituce dorazili studenti Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě v čele s děkanem Hornicko-geologické fakulty Vojtechem Dirnerem a učni důlních oborů ze Střední školy techniky a služeb Karviná.

Nedělní program pak patřil exkurzím, účastníkům setkání ve skanzenech montánní činnosti (Důl Michal, Důl Hlubina v Dolní oblasti Vítkovice), prohlídce Vodní jámy Jeremenko v Ostravě a okružní jízdě po rekultivovaných lokalitách (areály Dukly a Františka, „křivý“ kostel sv. Petra z Alkantary, golfový areál Lipiny). Pořádající město nechalo k akci nesoucí podtitul Havířovské vzpomínání vydat zvláštní poštovní razítko i nálepku na doporučená psaní. I odesílané dopisy z radnice odcházely s vytištěnou upomínkou na 19. SHMO ČR.

Tradice zachovejme budoucím generacím Ukázalo se, že hornické zvyky jsou pevně zakořeněné a nezanikají s koncem těžby – dokázaly to spolky z Krušných hor, Příbrami, Jižních Čech či Karlovarska. „Těmto nadšencům patří za jejich práci uznání. My všichni bychom se měli zamyslet nad tím, jakým způsobem dopomoci tomu, aby tyto tradice nezanikly, ale dochovaly se i budoucím generacím,“ dodal Marek Síbrt, mluvčí OKD, s poděkováním pořadatelům i účastníkům.

Radek Lukša

Kousek videa