Knihovnice žijící havířinou

Autor: Redakce Horník <marek.sibrt(at)okd.cz>, Téma: Horník, Vydáno dne: 15. 06. 2015

Michaela Kroupová přispěla k doplnění hornické expozice ve společenském domě, kterou zprovoznili opět od 10. června při příležitosti blížícího se 19. SHMO ČR v Havířově.

Kroupová

Záhy po svém návratu z mateřské dovolené se stala Michaela Kroupová mezi knihovníky a knihovnicemi (přinejmenším) v Havířově kapacitou přes šachty a prakticky vše, co s těžbou v revíru OKD souvisí. Šéfuje stálé hornické výstavě ve Společenském domě Reneta, kde byla také druhou červnovou středu při znovuotevření zajímavě rozšířené a doplněné expozice.

„Přišla jsem už k hotovému a spadla do toho po hlavě! O hornictví jsem příliš nevěděla. Geny by tady ovšem byly, děda fáral na Barboře jako směnový předák a strýc na Darkově,“ přiznala vystudovaná stavařka a později knihovnice. Před nástupem do současné pozice za sebou měla pouze rok ve studijním oddělení knihovny a krátké působení v pobočce městského infocentra.

     „Zpočátku jsem měla obavy, že nedovedu návštěvníkům vysvětlit specifi cké hornické procesy a činnosti. Ale členové havířovské pobočky Klubu přátel Hornického muzea mě postupně do všeho zasvěcují. Mezi častými návštěvníky jsou navíc havíři, kteří výklad příliš nepotřebují. A pokud se náhodou setkám s velmi odborným dotazem, jsou zde k dispozici právě členové KPHMO,“ líčila. Jan Vincenec, Jaroslav Čihař, Jaroslav Minka a další horničtí nadšenci zasvěcovali Kroupovou do tajů své profese. „Nejzajímavější se mi jeví minulost. Jak chlapi v dole fárali kdysi dvanáct čtrnáct hodin, všechno dělali ručně, a pak šli další dvě hodiny domů do vzdálené vesnice. Taky jsem zjistila, že havíři jsou féroví, kolegiální chlapi. Bručouna jsem nepoznala,“ řekla. Pomocnou ruku Klub podal i při rozšiřování expozice. „Věnovala jsem se tomu denně od loňského října. Nejprve jsem se seznámila s historií dolů i revíru a vypracované texty posílala ke kontrole znalcům hornictví. Pak jsem sháněla fotky,“ uvedla s tím, že osmnáct panelů je nových a dva doplněné. Přibyly informace o všech šachtách v revíru činných zejména v 50. a 60. letech, ale nechybí ani Důl Frenštát.

Stálou hornickou výstavu doplnili a vylepšili ve Společenském domě Reneta při příležitosti 19. setkání hornických měst a obcí, které Havířov hostí od 19. do 21. června. „Z panelů se návštěvníci dozvědí o nástupu mechanizace, motivaci zaměstnanců při budování socialismu, útlumu šachet Dukla a František i o největších důlních nehodách. Vystavena jsou i dětská leporela a kresby či dobové fotografi e z výstavby našeho města,“ zakončila Kroupová.

Radek Lukša