Bez spolupráce s OKD

Autor: Redakce Horník <marek.sibrt(at)okd.cz>, Téma: Horník, Zdroj: Připravil Radek Lukša, Vydáno dne: 25. 04. 2015

Plac

Chlapi ze šachet obohatí návštěvníkům prohlídku svými bohatými zážitky, říká ředitel Landek Parku Lumír Plac

Převzetí někdejšího Hornického muzea OKD společností Vítkovice Holding a jeho provozování zájmovým sdružením právnických osob Dolní oblast Vítkovice neznamená pro areál historické šachty Anselm (Eduard Urx) další útlum. Naopak – v běhu jsou například projekty renovace a nátěru těžní věže, přestavby bývalé stolárny na hospůdku či propojování dřívějšího meandru řeky Odry do současného toku. Více prozradil ředitel Landek Parku Lumír Plac.

     Landek Park v roce 2015, jaký je?
Posláním Landek Parku – místa v nádherném prostředí plném zeleně zasazeného do národní přírodní památky vrchu Landek – bylo, je a bude zachování a přibližování historie hornictví, seznamování návštěvníků s unikátností prostředí. S tím, že je zde prokázáno první osídlení před třiadvaceti tisíci lety, první použití černého uhlí a důkazem toho všeho i nález Landecké Venuše v 50. letech minulého století. Landek dnes mimo jiné plní rovněž funkci příměstské rekreační zóny, lidé sem chodí nejen za unikátními hornickými expozicemi, ale také za relaxací a sportem. Přesto však k prioritám našeho areálu patří co nejvěrohodnější představení práce havířů od příchodu na šachtu přes samotné fárání po jednotlivé hornické činnosti. Ukazujeme namáhavou práci havířů v ručním porubu, v takzvaném ostravském mechanizovaném rubání, ale také zde máme nyní již historický kombajn z karvinské části revíru. Seznamujeme návštěvníky s ražením důlních chodeb, s prací elektrikářů, s dopravou v dole. Všechny stroje máme rozpohybované, důl jsme ozvučili, aby návštěvník poznal, že práce pro šachtu byla také poměrně hlučná a zásadní byla komunikace mezi lidmi. Samotné fárání jsme vylepšili, můžeme říci, o dokonalou vizualizaci se zvukovými efekty a dle reakcí zkušených havířů se nám to povedlo. Návštěvník zde zažívá takové pocity, jako by fáral v činném dole do hloubky 620 metrů.

A co návštěvnost v uplynulé sezoně?
Postupné vylepšování hornických expozic, zdokonalování služeb pro návštěvníky areálu a realizace nových projektů se samozřejmě odráží v rostoucí návštěvnosti. Je vidět, že lidé mají důvod k opakované návštěvě a rádi se k nám vracejí. Každý rok s novou sezonou je čeká něco nového. Loni k nám zavítalo asi 270 tisíc návštěvníků a pevně věřím, že tento rok se budeme pohybovat něco málo pod 300 tisíci. Našimi věrnými návštěvníky jsou především mladí lidé, školní mládež a starší věkové kategorie. Není zvláštností zde potkat vysloužilé havíře. Ti svým vnukům v lapidáriu těžké důlní techniky ukazují, jak kdysi v dole makali. Pro školní mládež vytváříme v bývalé výstavní vile výukové programy, jako jsou Svět za zrcadlem, Svět hlavolamů či Něžný svět matematiky. V objektu kompresorovny i nadále probíhají různé společenské či kulturní akce a je zřejmé, že o netradiční prostředí je zájem. V době, kdy odpovídám na vaše otázky, chystáme kompresorovnu na ples městské policie. Jsme rádi, že lidé mají zájem například také o uspořádání svatby v našem prostředí. Dokonce se již oddávalo přímo v dole, v historické štole Albert.

Anselm

Přiblížíte zdejší doplňkové aktivity?
Celou dobu od zpřístupnění areálu veřejnosti v prosinci 1993 jsme se postupně snažili, aby k nám lidé chodili nejen za historií, ale aby v tomto příjemném prostředí mohli trávit celé dny. Areál nabízí čtyři venkovní tenisové kurty s kvalitní umělou trávou, víceúčelovou sportovní halu, čtyřdráhový bowling. Letošní novinkou je, že všechny sportovní aktivity provozujeme sami. Od května otevřeme sezonní autokemp a uspořádáme příměstské rekreační tábory pro děti. Podrobné informace včetně rezervačního systému sportovišť jsou i na našich stránkách www.landekpark. cz. V krátké době bychom chtěli návštěvníkům nabídnout další novinky – stolárnu předěláme do sezonní lidové hospody se zaměřením na rychlé občerstvení nejen pro cyklisty projíždějící areálem. Ve spolupráci s Povodím Odry realizujeme unikátní a fi nančně náročný projekt, jenž propojí bývalý meandr řeky Odry do jejího nynějšího toku. Obnáší to přemístění několika tisíc kubíků zeminy a s tím spojené stavební práce.

Jaká je vaše pozice mezi muzei ČR?
Nejenom expozice, ale také samotné místo, kde se náš areál nachází, je výjimečné. Co víc bychom si mohli přát než mít na území areálu historicky tak významný kopec, jako je Landek. To, že se tady těžilo uhlí, je jen důsledek existence Landeku, kopce, kde je uhlí vlastně téměř na povrchu. V rámci ČR je naše muzeum největším muzeem hornictví s 250 metry důlních chodeb. Do dolu fáráme v původní kleci Dolu Anselm. A expozice báňského záchranářství? Druhou takovou ve světě nenajdete! Je zde časová řada dýchací techniky od roku 1883. Naši průvodci jsou rovněž výjimeční. Jsou to někdejší havíři s celoživotní praxí v dole, kteří prohlídky v obou expozicích návštěvníkům obohatí o zážitky, které sami v provozu zažívali.

Přetrvává ještě partnerství s revírem?
Na revír jsme v žádném případě nezanevřeli, ba naopak! Bez spolupráce se společností OKD by vše bylo těžší. Těžaři se podíleli na vybudování kolejové tratě vláčku. Příspěvky z firemní Nadace OKD, a pak i Nadace Landek pomáhají částečně pokrýt obrovské náklady vlastníka na obnovu nejstaršího objektu v areálu – bývalé konírny, pak stolárny – jež v roce 2011 vyhořela. K nezaplacení jsou rovněž i náměty a rady starých havířů a vůbec spolupráce s Klubem přátel Hornického muzea.