Lidé si na Nový rok s chutí vyšlápli na vrchol Landeku

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Horník, Vydáno dne: 16. 01. 2015

Na budování turistických tras pro zdravotně postižené účastníci výstupu věnovali 6006 korun.

Pochod na landek

Po silvestrovském veselí mnozí vyrazili na Nový rok do přírody. Kromě jiného se nabízel tradiční Novoroční výstup na Landek – památný ostravský vrch, známý jako pradávné sídliště lovců mamutů a naleziště černého uhlí.

Turisté všech věkových kategorií.
Sněhem poprášené stezky, bezvětří a teplota těsně pod bodem mrazu vytvářely příjemné podmínky pro všechny, kteří se na kopec vydali. Byli to lidé všech věkových kategorií – rodiče s dětmi, mládež, početné turistické oddíly či senioři. Mezi nimi byli také starší osmdesáti let. Potkat bylo možno i mnoho pejskařů, dokonce i jezdce na koni. Ze všech sálala pohoda a radost z pohybu.

K cíli dorazilo 316 turistů.
„Letos pořádáme už 15. ročník,” informoval na stanovišti v cíli trasy zakladatel a hlavní organizátor akce Václav Šebek. „Teď před polednem na vrchol dorazilo na 250 lidí. Pro další jsme tady k dispozici do 13 hodin (celkem se registrovalo 316 účastníků). Každému vypíšeme Pamětní list Novoročního výstupu na Landek, který uděluje náš odbor Klubu českých turistů Baník Ostrava OKD,” upřesnil Šebek.

Landek výstup     Šebkovi pomáhají kamarádi.
Šebek Ten kdysi dlouhá léta pracoval jako revírník na dole Vítězný únor, respektive v lokalitě Koblov. Kromě turistiky se už 15 let věnuje průvodcovství v hornickém muzeu Landek Park, jehož areál se nachází právě pod Landekem. „Novoroční výstup na Landek jsem poprvé zkusil zorganizovat pro veřejnost před šestnácti lety. Tehdy to byl nultý ročník. Vydařil se, a tak následující rok jsme založili tuto tradici. Sám bych na to nestačil. Pomáhají mi především členové výboru, hlavně jeho předseda Jarda Matula a Standa Malý,” představuje své kamarády, kteří se z mobilního stanu věnují nově příchozím.

Turisté myslí i na postižené.
Mnozí z nich přispěli do sbírky Novoroční čtyřlístek, jejíž výtěžek je určen na budování turistických tras pro zdravotně postižené, především vozíčkáře. Ve čtvrtek 1. ledna se pod dřevěnou landeckou rozhlednou vyzdobenou i hornickou vlajkou vybralo 6006 korun.

Turistický oddíl Štamprle.
Mezi výletníky jsme pod dřevěnou rozhlednou vyzdobenou mj. i hornickou vlajkou zastihli dvacítku členů turistického oddílu z Hlučína. Ten nese zajímavý název – Štamprle. „Přiznáváme, cestou si nějakou tu štamprličku něčeho ostřejšího dáme,” smějí se dobře naladění turisté. „Oddíl jsme založili v roce 2000, ale společně jsme sportovali už dříve. Přestože jsme různých profesí a sportovních zájmů, turistika nás spojuje. Tady na Landek vyrážíme společně každoročně. Je to fajn vyčistit si hlavu a tělo po silvestrovské noci, pobavit se s kamarády na čerstvém vzduchu, užít si legraci. Teď si zajdeme dolů na oběd a uvidíme, co dál,” svěřuje se Miroslav Středula ze Štamprle s tím, že do hornického muzea během roku občas zajede na kole, zahraje si tam tenis či bowling. „Je fajn, že se najdou obětavci, kteří už řadu let Novoroční výstup na Landek připravují. Díky jim za tuto hezkou akci, přinášející lidem radost,” říká na adresu Václava Šebka a jeho kamarádů.

Výhled

Novoroční přání horníkům.
„Když jsem si to před lety vymyslel, tak to teď už musím táhnout co nejdéle, dokud to půjde,” usmívá se bývalý horník Šebek. A těm současným, aktivním pak přeje do nového roku: „Chlapi, ať se vás drží hornické štěstí a na svých šachtách vydržte co nejdéle. Hlavně pak ve zdraví. To je totiž to nejdůležitější. A pokud budete mít chuť, zkuste turistiku. Věřte, že pro havíře je to velmi přínosná aktivita. Člověk si v přírodě nejen vyčistí hlavu, ale také plíce, které v dole dostávají pořádně zabrat.”