Odval Ostrava – Heřmanice v centru dění

Autor: Mgr. Michaela Hylská <hylska(at)diamo.cz>, Téma: DIAMO, Vydáno dne: 25. 11. 2014

Halda

Úložné místo těžebních odpadů z bývalé hornické činnosti, odval v Ostravě – Heřmanicích, je častým tématem článků občasníku DIAMO. Tento termicky aktivní odval přitahuje pozornost z mnoha hledisek. Jeho materiál je tvořen z části kvalitním kamenivem, vhodným k použití ve stavebnictví, z části uhelnou hmotou s energetickým potenciálem. Na centrální terase haldy je situována skládka nebezpečného chemického odpadu z ostravských koksoven, která je potenciálně ohrožena migrujícími termickými procesy. Projevy těchto procesů způsobují škody na životním prostředí i majetku a znepříjemňují též život obyvatel v okolí.

V bezprostřední blízkosti odvalu se navíc nachází evropsky významná lokalita Heřmanický stav, součást evropské soustavy Natura 2000.

     Nelze se tedy divit, že zájem o odval Heřmanice překročil hranice Ostravska. Důkazem toho je i návštěva ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, která se uskutečnila dne 7. října 2014. Prohlídky odvalu se dále účastnili: poslanec za Moravskoslezský kraj Ladislav Velebný, vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala, hejtman Moravskoslezského kraje pan Miroslav Novák, ředitel odboru hornictví a stavebnictví MPO Zbyšek Sochor, ředitel státního podniku DIAMO Tomáš Rychtařík a další hosté.

Zahájení návštěvy proběhlo v areálu firmy Ostravská těžební, a. s., která provádí těžbu a zpracování deponované hlušiny. Informaci o historii odvalu a jeho aktuálním stavu panu ministrovi podal ředitel odštěpného závodu ODRA Josef Havelka. Poté se přítomní přesunuli na temeno odvalu, odkud měli možnost vše zhlédnout téměř z ptačí perspektivy. Na místě byli hosté seznámeni s možnostmi dalšího postupu řešení problémů spojených s termickou aktivitou odvalu. V současné době probíhá odtěžování materiálu haldy tak, aby byly minimalizovány negativní vlivy na životní prostředí a nedocházelo k dalším škodám, především k proniknutí termických procesů do oblasti skládky nebezpečných odpadů. Pan ministr se na místě zajímal o to, jakým způsobem by šlo urychlit odstranění této environmentální zátěže a zdroje rizika. Byl obeznámen s tím, že by to bylo možné například zajištěním odbytu většího množství těženého kameniva, případně též vybudováním linky pro separaci uhelné hmoty.

Na závěr pracovní návštěvy odpověděl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek přímo na vrcholu odvalu na dotazy redaktora České televize a zástupců tisku.

Dr. Ing. Petr Jelínek
vedoucí odboru ekologie, o. z. ODRA