MINERALOGICKÁ BURZA? SVĚTOVÁ SE VŠÍM VŠUDY!

Autor: Redakce Horník <marek.sibrt(at)okd.cz>, Téma: Horník, Vydáno dne: 28. 10. 2014

Kdo zaváhal na podzim, dostane další šanci zase na jaře – 11. dubna 2015

Burza

Jak se říká, dva měsíce i s cestou pobývá v Česku Mark Wu z Tchaj-wanu; studuje na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO) hornictví a geologii. A už si udělal čas, aby se stal jedním z 1395 návštěvníků tradiční mineralogické burzy pořádané třetí říjnovou sobotu v Nové aule v kampusu v Porubě.

„Jsem v prvním semestru na Hornicko-geologické fakultě. Ta se také stala pořadatelem tohoto setkání. Oslovilo mě to a nelituji! Viděl jsem tady nerosty, minerály i fosilie z celého světa – od Asie přes Afriku až po Ameriku,“ nechal se slyšet Wu, který prozatím s našinci komunikoval anglicky. Prostřednictvím některých nabízených věcí se i seznamoval s havířskými tradicemi.

Burza     U stánku pravidelného účastníka burzy Jindřicha Pavlorka, nabízejícího odznaky z různých revírů, staré důlní svítilny, kylofky či hornickou literaturu, se student Wu střídal s pamětníkem Bohumilem Kotem. Ten po absolvování příbramské hornické průmyslovky vystudoval na „báňské“ geotechniku a výstavbu dolů. Pracovní kariéru spojil se společností VOKD. „Mineralogie je mou největší zálibou. Zvlášť teď v penzi – chodím, kopu, hledám, prodávám a měním. Zajímá mě prakticky všechno, fosiliemi počínaje, co je vzhledově pěkné. Sám stánek nemám, ale takové akce pravidelně obrážím,“ podotkl Kot, jenž dělal u VOKD více než tři dekády. Začínal na výstavbě dolů, poté byl větrač, bezpečák, protiprašný technik nebo revírník.

Říjnové mineralogické setkání na VŠB-TUO podle Martiny Poláškové z Hornicko-geologické fakulty trhlo rekord v počtu návštěvníků i stánků – těch bylo čtyřiadevadesát. „Vystavovatelé i veřejnost považují letošní podzimní burzu za jednu z nejhezčích i nejlépe organizovaných. Už se hlásí zájemci na jarní termín 11. dubna 2015,“ doplnila za pořadatele Polášková.

Zajímavosti ve stáncích
> krásné fosilie lilijice
> trilobiti z Maroka i Česka
> drúzy křemene z Madanu
> kalcity z Vitošova
> ryzí měď
> zuby třetihorních žraloků
> tromlované minerály

Radek Lukša