Šachťák hostil i pamětníka, semestra z roku 1949

Autor: Redakce Horník <marek.sibrt(at)okd.cz>, Téma: Horník, Vydáno dne: 25. 10. 2014

Akademici z „báňské“ už začali připravovat nové adepty na vstup do cechu hornického na 126. skok přes kůži.

Šachťák

Když se starému havíři Miroslavu Šmídovi doneslo, že milovníci hornických tradic z Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě dělají přípravné šachťáky na slavný 126. skok přes kůži v Chomutově, dlouho neotálel a první říjnovou středu se objevil v noře „U Pošty“ v Třebovicích. Spolu s ním dvacítka semestrů a semestrik a pět smrdutých fuxů.

V semestrovské tablici ovšem sedmaosmdesátiletý pamětník dlouho nevydržel, po odzpívání pár karmín ho slavné vysoké a neomylné prezidium řečené Červ delegovalo do té prezidiální. „Do cechu havířů jsem vstoupil v roce 1949 a čestný hornický flek posléze dostal od docenta Cvika, nejslavnějšího kantora všech dob,“ řekl Šmíd coby Slavné vysoké a čestné prezidium pravé.

Šachťák    Hostu, který dobýval uhlí v nejnižších ostravských slojích „ležácích“ a prováděl i výzkumnou činnost v OKR, na šachťáku vypočetli, že je 130. semestrem! „Do toho máme daleko všichni, nemluvě o dvou přítomných fuxicích i trojici fuxů. Noví smrdutci však vypadají jako skupina se slušným potenciálem,“ nechal se slyšet doktor zvaný Prdlačky v roli Slavného a vysokého Nadlišáka.

Fuxovskou tablici nechali zpívat i sílit se mastí, nicméně pochodování svěřilo SVNP slavným semestrům, vždyť to prý znají. „No, byla to ukázka, jak se správně pochodovat nemá, přestože někteří z nich absolvovali skok letos,“ podotkla Eva Hostoličáková (20) z Hrabůvky, studující na HGF teprve několik dní geoinformatiku. Na šachťák vyrazila s novou spoluposluchačkou Vendulou.

„Výška přece není jenom o tom studijním životě, ale taky o zábavě. Jsme tady úplní bažanti a chceme si najít i nějaké kamarády. Navíc, praděda a děda byli horníci,“ uvedla Hostoličáková s tím, že první večer hornických tradic v ní zanechal milé dojmy. Překvapilo ji všeobecné tykání a spousta zpěvu. S kamarádkou Vendulou nyní mezi posluchači prvního ročníku verbují další fuxy.

„Přítelkyně skákala přes kůži letos, lákala mě, ale tenkrát to nějak nevyšlo. Teď jsem šachťák navštívil poprvé a rozhodl se, že to všechno podstoupím taky. Super akce, nečekal jsem tolik legrace a těch řečí okolo,“ doplnil David Matějka (21) z Trutnova, studující druhým rokem na HGF inženýrskou geodézii. I on pochází z hornické rodiny – jeho táta kopal uhlí na šachtě v Žacléři.

Radek Lukša