POLSKÉ HORNICTVÍ NA ROZCESTÍ

Autor: Redakce Horník <marek.sibrt(at)okd.cz>, Téma: Horník, Zdroj: Marek Síbrt, Vydáno dne: 01. 09. 2014

Odboráři nesouhlasí s plánem restrukturalizace KW. Chtějí vytvořit uhelný gigant.

doly

Situace v největší evropské černouhelné fi rmě, Kompanii Weglowe, je dramatická. Společnost vykázala za první čtvrtletí letošního roku ztrátu 250 milionů zlotých (přes 1,6 miliardy korun), na skládkách jí leží přes pět milionů tun uhlí, pro které marně hledá zákazníka, a její doly nedokážou konkurovat levným dovozům především z Ruska. Právě vysoké náklady na těžbu a nekonkurenceschopnost při nízkých cenách uhlí vedly k tomu, že export uhlí ze země v první polovině roku klesl o 30 procent, naopak dovozy rostou.

Prodej a uzavírání dolů
Nový šéf KW Mirosław Taras před několika týdny oznámil, že v případě, že se nepodaří firmě zajistit profi tabilitu, ve druhém pololetí letošního roku bude muset vyhlásit bankrot. Vedení společnosti proto připravilo restrukturalizační plán pro období 2014–2020. Deník Gazeta Wyborcza přinesl základní body, které návrh obsahuje. Firma, kterou tíží vysoké personální náklady činící až dvě třetiny všech nákladů firmy, chce odejmout všem hornickým důchodcům právo na deputát. Společnost se pokusí prodat několik svých nerentabilních provozů (Piekary, Pokój, Jankowice a Rydułtowy- Anna) státní fi rmě Weglokoks, která pomůže s fi nancováním při propouštění zaměstnanců. Důl Sośnica Makoszowy bude těžit pouze do roku 2020, kdy mu vyprší platná licence, a firma nebude žádat o její prodloužení. Osud dolu Brzeszcze závisí na dobývání uhelného bloku 510, který musel být kvůli požáru uzavřen. Systém odměňování se bude odvíjet od situace na trhu.

Vytvořeníuhelného gigantu?
Odbory se vyjádřily k připravované strategii kriticky, přičemž o ní jednaly i s premiérem Donaldem Tuskem. Kromě úspor v personálních nákladech odborářům vadí i myšlenka prodeje některých provozů Weglokoksu. Odboráři naopak premiérovi představili návrh, podle kterého by mělo dojít ke spojení KW, KHW a Weglokosu. Podle nich by tak vznikl silný subjekt s jasnou perspektivou.
Celé polské černouhelné hornictví bojuje s krizí. Zatímco za první polovinu loňského roku vykázal sektor mírný zisk 15 milionů zlotých, za prvních šest měsíců roku 2014 byl ve ztrátě 772 milionů zlotých (přes 5 miliard korun). Ve velké ztrátě se v prvním pololetí letošního roku ocitla i společnost JSW – největší evropský těžař koksovatelného uhlí. Marek Síbrt