100 LET HORNICKÉHO SDRUŽENÍ

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Horník, Vydáno dne: 02. 08. 2014

Stonava

Zrcadlo historie Kroužku krojovaných horníků při obci Stonava.

Jaká příležitost k vydání knihy o spolku či sdružení může být větší než její stoleté výročí?! A právě toto významné jubileum letos slaví Kroužek krojovaných horníků při obci Stonava. Není divu, že jeho členové, ale nejen oni, dostali u této příležitosti zbrusu novou barevnou bohatě ilustrovanou publikaci o 144 stranách, tištěnou na křídovém papíru s tvrdou laminátovou obálkou.

Je dvojjazyčná (v češtině a polštině) a její celý název zní: 100 let Hornického sdružení obce Stonava – 100 lat Stowarzyszenia Górniczego w Stonawie. Jejím hlavním autorem je Jan Kurial, dlouholetý bývalý zaměstnanec OKD, text přeložila Tereza Ondruszova.

    Krojovaní horníci nejsou pouze nositeli významných hornických tradic, ale šíří také dobré jméno Stonavy a současného hornictví nejen v České republice, ale také v mnoha jiných zemích. Také o tom je nová kniha, která se stává zrcadlem stoleté historie sdružení. Zachycuje historii Stonavy, společenský život horníků, popisuje doly na jejím území, ale hlavně stoletou činnost hornického sdružení. Zmiňuje se rovněž o vzniku hornického kroje, některých hornických symbolech či patronech havířů.

„Podklady k této publikaci jsem shromažďoval celý rok a věřte, nebylo to vůbec jednoduché,“ říká Jan Kurial. „Čerpal jsem hlavně z archivních materiálů, jejichž texty byly z počátku výhradně v polštině. Po valné hromadě v roce 1914 se zachovaly zápisy z jednání až do roku 1938, o rok později byla činnost zastavena a spolek rozpuštěn. Hlavně za první republiky žili horníci velmi družně. Svědčí o tom zápisy z četných společných výletů, slavností, duchovních akcí, ale také o vzájemných sociálních výpomocích a solidaritě. Jsem přesvědčený, že mnohé pasáže mohou být inspirující i pro dnešní dobu,“ uvedl Kurial.

Kniha vyšla v nákladu 500 kusů, je neprodejná, k dispozici v určených knihovnách či u členů KKH při obci Stonava.

Josef Lys