Oprava budovy těžního stroje v areálu bývalého dolu Petr Bezruč v Ostravě

Autor: Ing. Libor Jalůvka <(at)>, Téma: DIAMO, Vydáno dne: 22. 02. 2014

DIAMO, státní podnik, odštěpný závod ODRA má v ostravsko – karvinském Bezručrevíru ve své správě v současné době 12 nemovitých a 2 movité kulturní památky nacházející se v pěti areálech bývalých dolů, které převzal 1. 1. 2002 do své správy od OKD, a. s. na základě smlouvy o prodeji části podniku. Mezi svěřenými památkovými objekty zaujímá výjimečné postavení komplex památek nacházejících se v areálu bývalého dolu Petr Bezruč. Důl tvoří těsně pod vrcholem hladnovského kopce typickou dominantu severovýchodního horizontu Bezruč Ostravy. Byl založen přímo u silnice z Moravské Ostravy do Michálkovic jako mělký v roce 1842 a navazoval na systém důlních děl Jaklovecké dědičné štoly. Jeho zakladatel Josef Gross, tehdejší centrální ředitel Vítkovických železáren (Vítkovické horní a hutní těžířstvo), důl založil ve vlastní režii a pojmenoval ho po své manželce Teresii. Nedlouho po založení, v roce 1843, prodal důl Salamonu Mayeru Rothschildovi, vlastníku Vítkovických železáren. V roce 1862 byl dosavadní mělký důl přebudován na hlubinný a připojen na Báňskou (též Montánní) dráhu. V roce 1942 byl důl podle své výrazné polohy na kopci nad městem přejmenován na Bergschacht (Náhorní důl) a v roce 1946 podle významného slezského básníka Petra Bezruče. Znárodněný důl se v roce 1946 stal součástí podniku Ostravsko–karvinské kamenouhelné doly Ostrava (pozdější). Těžba zde byla ukončena po vyhlášení útlumu v roce 1992. Likvidace hlavních důlních děl byla ukončena v roce 1994.

     Komplex památek z počátku minulého století zachovaných v areálu bývalého Bezručdolu Petr Bezruč tvoří budova strojovny pomocného těžního stroje, budova strojovny těžního stroje č. 1 a těžní budova jámy Teresie s unikátní dvojicí věží. Oprava budovy strojovny těžního stroje č. 1, která probíhala ve dvou etapách od června 2012 do prosince 2013, navazovala na předchozí opravu vedlejší budovy strojovny pomocného těžního stroje realizovanou v roce 2011. O opravě budovy strojovny pomocného těžního stroje a uvnitř instalovaného pomocného elektrického těžního stroje byli čtenáři občasníku DIAMO v minulosti již informováni. Strojovna těžního stroje č. 1 je objekt z hrázděného zdiva v ocelové nýtované příhradové konstrukci. Budova byla po odstranění zbytků těžního stroje již delší dobu ve špatném technickém stavu zvláště vlivem předchozí hornické činnosti. Zdi objektu byly narušeny rozsáhlými trhlinami, dřevěné okenní rámy i skleněné výplně oken byly značně poničené. Podlahy i obklady stěn byly poškozeny během útlumových prací v polovině 90. let minulého století. Nátěry a malby uvnitř objektu byly rovněž devastovány.

Realizaci opravy budovy strojovny těžního stroje č. 1 zajiš9ovala romská stavební firma paní Hrbkové z Jablonce nad Nisou vybraná na základě výběrového řízení dle zákona č.137/2006 Sb. o zadávání veřejných zakázek v platném znění. Na celkových nákladech se podílelo v rámci Havarijního programu pro rok 2012 a 2013 Ministerstvo kultury České republiky. Během oprav dle schválené projektové dokumentace byla zajištěna nejen oprava venkovní fasády budovy, ale byly opraveny i poškozené podlahy, vazníková kovová střešní konstrukce, okna, obnoveny nátěry a malby stěn. Především byly vyplněny otvory v podlahách po demontovaném strojním vybavení strojovny, a umožněno tak plné využití vnitřního prostoru. Opravy probíhající pod odborným dohledem územního pracoviště Národního památkového ústavu Ostrava byly ukončeny v termínu a v požadované kvalitě. Je potěšitelné, že kvalita provedených oprav ukázala, že i romské firmy jsou schopny odvádět kvalitní práci při restaurování památkových objektů a jsou v tomto ohledu plně konkurenceschopné.

Bezruč

Souběžně s probíhajícími opravami v roce 2013 byla zpracována i projektová dokumentace pro opravu těžní budovy s dvojicí těžních věží jámy Teresie. Po jejím projednání s orgány státní památkové péče a schválení stavebním úřadem počátkem ledna tohoto roku se plánuje jejich realizace v roce 2014. Tak jako u oprav předchozích objektů se předpokládá finanční spoluúčast Ministerstva kultury České republiky v rámci Havarijního programu pro rok 2014.

V úterý 17. 12. 2013 se na odštěpném závodě ODRA v Ostravě uskutečnilo slavnostní ukončení opravy objektu strojovny těžního stroje č. 1. Zúčastnění z řad vedení odštěpného závodu ODRA, dodavatele stavby, Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, Magistrátu statutárního města Ostrava, Úřadu městského obvodu Slezská Ostrava, Národního památkového ústavu v Ostravě a místního tisku se mohli na vlastní oči přesvědčit, jak se dříve zdevastovaný objekt po opravě proměnil. Zástupci uvedených orgánů státní správy, státní památkové péče a lidosprávy ocenili přístup státního podniku DIAMO v péči o kulturní památky připomínající slavnou hornickou minulost našeho regionu.



Ing. Libor Jalůvka
vedoucí odboru přípravy
a realizace útlumu, o. z. ODRA