LANDEK PARK – Hornické muzeum v Ostravě Petřkovicích

Autor: Mgr. Michaela Hylská <hylska(at)diamo.cz>, Téma: DIAMO, Vydáno dne: 04. 02. 2014

oslavilo 20 let od svého založení.

Muzeum

Dne 4. prosince 2013 uplynulo již 20 let od založení Hornického muzea v Ostravě-Petřkovicích. V této souvislosti nelze nevzpomenout na jeho zakladatele a prvního ředitele Hornického muzea Ing. Stanislava Vopaska a jeho blízkého spolupracovníka, bývalého ředitele Nadace Landek Ostrava, PhDr. Ing. Pravomila Vokřínka. Dnes můžeme konstatovat, že jejich myšlenka zachovat lokalitu původního nejstaršího černouhelného dolu v ostravské části revíru byla nadčasová a v té době určitě originální. MuzeumTím byla zahájena etapa uchování historického dědictví v oblasti černouhelných dolů v našem regionu, na které se podílela řada nadšenců pro hornickou historii z Dolu Odra i z ostatního revíru.

Dne 4. 12. 1993 (den svátku sv. Barbory, patronky horníků) společnost OKD slavnostně otevřela na lokalitě jámy Anselm (Eduard Urx), tehdejšího Dolu Odra, Hornické muzeum pro návštěvníky a zpřístupnila první povrchové expozice, které se dále rozvíjely. Prvními předváděnými exponáty bylo v bývalé strojovně kompresorů několik důlních strojů, kombajnů, důlních lokomotiv, které představovaly jen malou část strojního depozita muzea. Kombajn KSV 6A byl dokonce předváděn v pohybu. Byl také zajištěn vstup a prohlídka štol ve slojích Albert a František z roku 1830. Tyto štoly byly odkryty ve sklepních prostorách bývalé strojovny v listopadu 1991.

     Vrch Landek, na jehož úpatí se Hornické muzeum nachází, je také světoznámý unikátním nálezem Landecké venuše – 46 mm vysokým torzem ženy vyřezaným z krevele. Svým štíhlým až „kubistickým“ tvarem se odlišuje od běžných paleolitických venuší. Je to jediná štíhlá venuše v Evropě.

Muzeum

Dominantou celého areálu je těžní budova s čtyřicetimetrovou ocelovou věží z roku 1914. Typ věže je v revíru ojedinělý a je ovlivněný konstrukcemi těžních věží pruských dolů, nebo6 jáma Anselm byla do roku 1920 na území Pruského království.

Pracovníci muzea, především bývalí havíři, postupně vybudovali atraktivní důlní expozici, která představuje práci horníka v dole od příchodu na šachtu až po pracovní činnosti na jednotlivých důlních pracovištích. V současné době mají návštěvníci možnost zažít autentické fárání v původní těžní kleci včetně pocitů horníka při fárání do dolu a mohou vidět pluhové a kombajnové rubání v provozu. Neméně zajímavá je také expozice báňského záchranářství, která představuje unikátní záchranářskou techniku od roku 1840. Expozice byla oceněna Ministerstvem kultury jako druhá nejlepší. Předností a zároveň zvláštností je mimo jiné to, že expozicemi návštěvníky provázejí bývalí havíři, kteří na základě svých zkušeností dokážou prohlídku okořenit svými provozními zážitky jak z oboru pravé havířiny, tak i důlního záchranářství.

Možná si kladete otázku: „Co má o. z. ODRA společného s 20. výročím založení Hornického muzea?“. Odpověď zní: na fotografii ze slavnostního otevření (dodnes vystavené v expozici muzea) zajišťoval tehdy obsluhu dobývacího kombajnu KSV 6A vedoucí oddělení mechanika Dolu Odra Ing. Petr Kozílek, v dnešní době vedoucí odboru mechaniky a energetiky na našem o. z. ODRA.

V roce 2010 rozhodlo vedení OKD, že činnosti, které jsou ztrátové a přímo nesouvisí s těžbou uhlí, nebude společnost dále provozovat a navrhlo hledat nového provozovatele areálu. Dnes můžeme říct, že areál měl i v tomto případě velké štěstí. V červnu roku 2010 prodala společnost OKD areál Hornického muzea společnosti VÍTKOVICE HOLDING. Areál byl zařazen do zájmového sdružení právnických osob Dolní oblast VÍTKOVICE, které se zabývá reaktivací a zpřístupňováním bývalých průmyslových areálů v Ostravě a zároveň byl přejmenován na LANDEK PARK. Dle vyjádření Ing. Lumíra Place, ředitele hornických expozic Hlubina a LANDEK PARK, to byl krok správným směrem, protože to, jak zdůraznil, vidíme na dalším rozvoji areálu a expozic. Bylo zatraktivněno fárání do dolu, zprovozněn důlní vláček, vybudováno nové lapidárium těžké důlní techniky, opraven nejstarší objekt bývalé stolárny, vybudována nová cyklostezka, zahájeny práce na propojení slepého ramene Odry apod. Ing. Lumír Plac uvedl, že neméně důležité je i to, že všechny tyto změny se odráží v každoročním nárůstu návštěvníků muzea. Od 1 500 návštěvníků v roce 1994 se dostali až k počtu 235 000 návštěvníků v roce 2012, a to už hovoří za všechno. Areál v současné době plní funkci příměstské rekreační zóny a kromě historie hornictví nabízí také sportovní a jiné odpočinkové vyžití.

Závěrem, jak už u našich předešlých článků bývá zvykem, kdy se zmiňujeme o známých osobnostech, narozených v popisovaných lokalitách, nemůžeme opomenout, že se v Ostravě – Petřkovicích mimo jiné narodila a velkou část svého života tam prožila známá zpěvačka populární hudby Hana Zagorová.

Ing. Petr Kozílek a kolektiv odboru
mechanika a energetika o. z. ODRA