NOVÝ ROK POD HORNICKOU VLAJKOU

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Horník, Zdroj: Bohuslav Krzyžanek, Vydáno dne: 20. 01. 2014

Landek 2014

Příjemně naladění lidé, vlídné počasí... Novoroční výstup na petřkovický Landek se opět vydařil

Vrcholek bájného petřkovického kopce Landek, čnící nad areálem hornického muzea v ostravském Landek Parku, na Nový rok opět ožil stovkami výletníků. Pamětní list Odboru Klubu českých turistů Baník Ostrava OKD, pořadatele Novoročního výstupu na Landek, si pod landeckou rozhlednou zdobenou tradiční hornickou vlajkou převzalo na 360 účastníků. Do kasičky Novoročního čtyřlístku, sbírky KČT, z jejíhož výtěžku je fi nancována úprava turistických stezek pro osoby na invalidních vozíčcích, přibylo 5800 korun. Na trase 14. ročníku tradiční akce nechyběli psi, kočárky, děti, celé rodiny, organizované skupiny ani jednotlivci.

     „Někteří přišli už počtrnácté, někteří poprvé. Ti pak říkali, že přijdou zas, že to bylo fajn,“ konstatoval s potěšením bývalý havíř Václav Šebek, iniciátor a hlavní pořadatel akce. K dobré pohodě přispěla jako vždy skvělá atmosféra na trase výstupu, ale také mimořádně vlídné počasí, které sice zimu nepřipomínalo, zato bylo příjemné. „Chyběla snad jen azurová obloha, ale člověk nemůže chtít všechno,“ usmíval se Šebek. Hlavní podle něj bylo, že nefoukalo; ostrý vítr dokáže být na vršku u rozhledny nepříjemný. „Nikdo se nám také neovínil, nikdo nedělal výtržnosti,“ přidal další postřeh šéf pořadatelů.

Pokud bychom chtěli najít na této idylce přece jen nějakou kaňku, museli bychom se zmínit o stále vzrostlejších stromech, které zakrývají výhled nejenom z vrcholku kopce, ale už i z rozhledny. To se ale netýká pouze novoročního výstupu. „Od jara do podzimu sem chodí na vlastivědné vycházky děti ze škol a vidí toho z Ostravy stále méně. Chtělo by to okolí rozhledny trochu vyčistit. Nejedná se přece o kultivovaný les, ale o nálet,“ upozornil Václav Šebek.

Bohuslav Krzyžanek