Barborku slavil letos KPHM v jubilejním duchu

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Horník, Vydáno dne: 05. 01. 2014

Dvě významná výročí – klub existuje už 25 roků a muzeum pod Landekem zpřístupnili před 20 lety

Focení

Ve slavnostnějším duchu nežli obvykle se neslo v úterý 3. prosince tradiční setkání Klubu přátel Hornického muzea (KPHM) a jeho hostů v Landek Parku u příležitosti svátku patronky havířů svaté Barbory. Klub letos slavil čtvrt století své existence a zároveň dvacet let od otevření Hornického muzea pro veřejnost!

„Náš klub patří se svou členskou základnou, historií i rozsahem činnosti k nejvýznamnějším v regionu. Ve stanovách máme vytyčené náročné cíle i úkoly, které jsme během těch pětadvaceti let plnili a stále plníme. Sice se od něčeho postupně upouští, ale naopak o něco jiného, nového a jedinečného usiluje,“ zhodnotil předseda Petr Rojíček.

Focení     Ten také ve zvláštním vydání klubové publikace – Hornickém zpravodaji – k oběma jubileím poukázal na řadu aktivit. Jen v letošním roce to byly (mimo výroční schůzi se změnou stanov) účast na vzpomínkové mši ke sv. Prokopovi v Ostravě, XVII. Setkání hornických měst a obcí ČR v Kladně, VI. ročníku Výstavy klubové a spolkové činnosti v Petřvaldě, XV. Evropském setkání horníků a hutníků a VI. Stretnutí baníckych mest a obcí SR v Košicích či uspořádání prohlídky v Dolní oblasti Vítkovic. „Vše, nač odkazuji, lze samostatně Focenípovažovat za úspěch a významný počin,“ nechal se slyšet klubový předseda.

Také v areálu petřkovického Dolu Anselm (Eduard Urx) se účastníci „Barborky“ po společném venkovním fotografování s těžní věží za zády mohli přesvědčit, že to provozovatelé Landek Parku myslí s Hornickým muzeem vážně. Proč by také nechávali rekonstruovat budovu před časem vyhořené stolárny?! Členům KPHM a hostům bylo umožněno podívat se do těchto prostor, kde mimo jiné zůstal starý důlní vozík – hunt.

Zvláštní zpravodaj k 25. výročí založení klubu