RÝSUJE SE DALŠÍ ČESKO - POLSKÁ SPOLUPRÁCE

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Horník, Vydáno dne: 26. 12. 2013

Krojovaní z Barbory oslavili Barborku v polských Kaczycích

Kaczyce

Podle všeho se rýsuje další česko- polská spolupráce krojovaných horníků. Nasvědčují tomu dojmy, jaké si přivezli z návštěvy u našich severních sousedů zástupci Kroužku krojovaných horníků Barbora, působícího pod patronací Závodního výboru Dolu Darkov a reprezentujícího město Karvinou.

„Na pozvání hornického spolku vedeného předsedou Mariuszem Szczerbou jsme se ve středu 4. prosince zúčastnili barborkovských oslav v příhraničních Kaczycích. Po přivítání v místním Lidovém domě jsme se za doprovodu hornické kapely vydali na návštěvu kaczycké základní školy. Zúčastnili jsme se tam besedy s žáky, kteří pro nás měli připravený i hezký program. Recitovali básně a předvedli i taneční vystoupení. Předseda Szczerba se ptal dětí na svatou Barboru, a ty na všechny jeho otázky odpovídaly správně. Pytel bonbonů, který jim za to věnoval, si určitě zasloužily,“ popisoval průběh návštěvy předseda KKH Barbora Jan Kavka.

     Ze školy se čeští krojovaní v doprovodu svých hostitelů a opět hornické kapely vydali do místního dřevěného farního kostela, kde se od 10 hodin konala slavnostní mše. Po ní se vrátili do Lidového domu na tradiční barborkovskou veselici. „Cítili jsme se na ní, jako bychom se znali dlouhá léta. S tak hezkým a vřelým jednáním jsme se snad ještě nesetkali. Naši polští přátelé byli družní, spontánní a upřímní. Byli jsme jako jedna velká rodina. Musím říci, že v nás toto setkání zanechalo hluboké a nezapomenutelné dojmy,“ rozplýval se Kafka.

Krojovaní horníci z obou stran hranice se také hned domluvili na další spolupráci. „Teď by měli naši kaczyčtí partneři přijet k nám do Karviné. Věříme, že nás navštíví co nejdříve a už se na ně těšíme,“ konstatoval předseda Jan Kavka.