Čína chce omezit výrobu energie z uhlí

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Horník, Vydáno dne: 27. 09. 2013

Poptávka po energetickém uhlí je stále nízká a zásoby na skládkách tlačí ceny dolů

Světoví těžaři energetického uhlí nadále bojují s nízkou poptávkou a obtížně prodatelné zásoby na skládkách tlačí dále na pokles cen. Energetické uhlí se prodávalo v australském přístavu Newcastle, který často slouží jako základna pro srovnání světových cen, na začátku září za zhruba 78 dolarů za tunu, tedy v blízkosti nejnižší úrovně od roku 2009.

Podle analytiků je většina těžařů energetického uhlí ve světě kvůli klesajícím cenám, a naopak rostoucím nákladům, pod úrovní ziskovosti. Světové ceny totiž od ledna klesly o 17 procent.

     Australští producenti, kteří jsou druhým největším dodavatelem energetického uhlí na světě, reagovali na nízké ceny osekáním režijních nákladů, ale také výrazným zvyšováním produktivity, aby snížili jednotkovou cenu na tunu vytěženého uhlí. Podle agentury Macquaire Capital se v důsledku toho zvýšil export energetického uhlí z Austrálie za první pololetí letošního roku meziročně o 13,5 procenta, na 88,2 milionu tun.

Příznivé zprávy přicházejí z Číny a Indie, kde dochází k oživení místních ekonomik. Nicméně Čína zároveň představila komplexní balík opatření, jehož prostřednictvím chce čelit neúnosnému znečištění ovzduší především ve velkých aglomeracích včetně Pekingu. Jedním z bodů opatření je také omezení spotřeby uhlí a uzavření největších znečišťovatelů z řad hutnických fi rem. Z uhlí se v Číně vyrábí více než tři čtvrtiny elektřiny. Čína chce do roku 2017 snížit celkový podíl fosilních paliv na výrobě primární energie pod 65 ze zhruba 68 procent v loňském roce.

S nízkými cenami bojují také těžaři v USA, kde bylo v první polovině letošního roku uzavřeno 151 černouhelných dolů. Například v první polovině roku 2012 vytěžily tyto doly 11,2 milionu tun uhlí. Z deseti největších uzavřených dolů se jich šest nacházelo v centrální části Apalačských hor. Podle expertů dojde v této oblasti v následujících letech ke snížení produkce na polovinu. Například největší producent Alpha Natural Resources uzavřel v první polovině letošního roku 11 dolů s těžbou 2 miliony tun za stejné období v loňském roce.