KLADNO VE ZNAMENÍ FEDROVÁNÍ A HORNÍKŮ

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Horník, Vydáno dne: 15. 09. 2013

KLADNO

Světlo sv. Barbory si odváželi zástupci Českého Krumlova, kde proběhne 18. ročník

Ačkoliv jsou slavné časy těžby uhlí a výroby oceli na Kladně minulostí, stalo se toto středočeské město alespoň na jeden víkend – od pátku 6. do neděle 8. září – pro horníky i hutníky tím „hlavním“. Hostilo totiž 17. setkání hornických a hutnických měst České republiky a zástupci ostravsko-karvinského revíru zde samozřejmě nechyběli!

KLADNO     Kladenská radnice, zámek i jeho zahrada, kostel Nanebevzetí Panny Marie, městský stadion Sletiště a Hornický skanzen Mayrau v nedalekých Vinařicích. V těchto lokalitách podle slov mluvčího magistrátu Viléma Frčka probíhal „srazový“ program doplněný o tradiční městské oslavy. Stěžejním bodem pak byl průvod z náměstí starosty Pavla (okolo Váňova kamenu – pojmenovaného podle objevitele mohutné černouhelné sloje Jana Váni) až na Sletiště, kde se konalo veliké defilé sedmnácti hornických či hutnických měst a pětatřiceti spolků či sdružení spojených s těmito profesemi. Počet jejich členů čítal šest stovek.

Zdař Bůh! znělo také ve skanzenu Mayrau, kde předávali ocenění „Český permon“, Zámecké galerii, kde otevřeli hornickou výstavu, či v kině Hutník na premiéře filmu „Konec horníků na Kladně, aneb Takové to bylo na šachtě“. Kladenské fedrování pak završilo předání světla sv. Barbory pořadateli 18. ročníku – zástupcům Českého Krumlova.