Pražané si na Letné budou moci projít hornickou štolu

Autor: administrator <info(at)hornicky-klub.info>, Téma: Informace, Zdroj: Autor: Kateřina Chvátalová - Pražský deník, Vydáno dne: 12. 08. 2013

Technika, stroje, nářadí i dobývací metody. S tím vším se mohou seznámit už na podzim návštěvníci letenského Národního technického muzea. Vyrostou tu totiž ve dvou suterénních podlažích expozice hornictví a hutnictví.

Lidé si navíc budou moci vyzkoušet i fárání. „Chceme, aby výstava byla zážitkem. Nebude z toho důvodu přednášková, ale zaměří se na lidské vjemy," uvádí kurátor hornických sbírek Karol Šmehil. „Kdybychom ji měli dělat výkladově, trvala by více než dvě hodiny, vzhledem k množství zajímavých faktů a těžkých strojů, které jsou v prostorách umístěny. To by ale vzhledem k malé průchodnosti expozice nebylo možné," dodává.

Návštěvníci totiž povedou svou dobrodružnou výpravu štolou. Ta je pilířem celé hornické expozice. Maketa rudného a uhelného dolu z padesátých let 20. století dnes sama o sobě tvoří unikátní soubor sbírkových předmětů a věrohodně ztvárněných diorámat. Lidi podél uhelných stěn doprovodí autentické zvuky. Důlní štola bude navíc vybavena novými světelnými prvky, které jsou vytvořeny zelektrizováním originálních důlních svítidel, karbidových lamp a elektrických kahanů.



   Prohlídku ozvláštní i zvukový doprovod

„Každý návštěvník by měl do dolu sfárat s vlastní svítilnou, kterou bude na cestu vybaven," vysvětluje úmysly muzea Šmehil. K dispozici jim bude i doprovod odborného lektora. Jedním z průvodců dějin hornictví by měl být i zkušený, profesí původní horník z uranových dolů.

Reálné prostředí dolů umožní návštěvníkům pocítit nové pojetí výstavy, založené na vylepšení povrchů důlních podlah a na vybudování úseku s věrohodnými pracovišti. Zvuková kulisa a projekce z činných důlních provozů jen umocní prožitek. Expozice je doplněna montánní hernou, vhodnou i pro nejmenší. „Na tvorbě celého projektu se podílely významné společnosti z oboru hornictví z naší země, ale i ze zahraničí," upozorňuje Šmehil.

   Velká expozice

Historii báňské techniky může návštěvník lépe pochopit také z vystavených archivních materiálů, důlních map a konstrukčních výkresů, doplněných o sbírkové předměty Národního technického muzea. Soudobou báňskou techniku prezentují sbírkové předměty darované českými výrobci a fotografie z našich činných dolů. V expozici je tak možné zhlédnout paleolitické parůžkové kopáče z pazourkových dolů a high-tech báňskou dobývací techniku v podobě moderního uhelného kombajnu, vyrobeného českou firmou T Machinery v roce 2013 speciálně pro expozici hornictví.

Historie hornictví patří k nejstarším v dějinách lidstva, zabírá skoro 6 000 let zdokonalování techniky, ulehčující práci při získávání potřebných výrobních i energetických surovin. Expozice bude řešená formou posloupných vývojových bloků a umožní návštěvníkům pochopit a zároveň srovnat, jak se báňská technika měnila v průběhu dějin lidstva, kdy stále udávala a udává tempo života na naší planetě.