Švýcarská překvapení …

Autor: Jan Vincenec <janvincenec(at)centrum.cz>, Téma: Pobočka Havířov, Vydáno dne: 30. 05. 2013

V pondělí 13.května proběhla za velké účasti pravidelná beseda KPHMO. Předseda seznámil členy s průběhem plenární schůze Klubu na Landeku, která mimo jiné schválila návrh nových stanov klubu a potvrdila vedení Klubu na další volební období. Ke změně došlo na postu předsedy, když stávajícího předsedu Mgr.R.Broskeviče z důvodu pracovního vytížení nahradil Ing.P.Rojíček a bylo ustaveno vedení Ostravské pobočky, kterou povede J.Sisr a R.Krzak. Po gratulacích jubilantům Klubu na květen 85 let p.Chromík a 75 let p.Pencek a šest dalších došlo k cestopisné besedě. Dá se říci, že datum konání 13. jako by předznamenal průběh následujících chvil.

Fandové     Naši členové J.Špalt a P.Hýsek fandové železnice se rozhodli v roce 2005 využít služeb jisté Orlovské cestovky k odjezdu do Švýcarska a užít si cestování po tamních železničních tratích. První zádrhel nastal již při nástupu, když místo slíbeného Mercedesu byl přistaven obyčejný autobus, který vydržel jen k Novému Jičínu, kdy ho museli navíc sami šoféři opravit. Následná jízda již byla naštěstí bez komplikací. Ty nastaly po dojezdu do oblasti Interlakenu, kdy bylo zajištěno ubytování ve stylovém penzionu. Celou oblast Švýcarska zasáhly intenzivní deště, které poškodili jak silnice, tak i železniční tratě. Naši cestovatelé, kteří měli připraven podrobný itinerář, kdy a jak se někam dostanou si jej v zásadě mohli strčit za klobouk. S příslovečnou českou schopností improvizace avšak chabou znalostí světových jazyků se pustili do plnění svých snů. Místo cestování vlaky je čekaly náhradní spoje autobusy, které ne vždy plynule navazovaly na jejich plánované trasy. Měli to štěstí, že se jim podařilo zažít i poruchu na zubačkové horské dráze, díky které nestihli návaznou cestu do cíle tohoto dne. Vše však zvládli a večer po návratu do penzionu byli středem pozornosti zbývajících členů zájezdu s klasickým programem cestovky. Stihli cestovat Glacier expresem, který je označován jako nejpomalejší expres světa nebo jako ledovcový expres. Zubačkou na Jungfraujoch, přejezdem přes hranice do Itálie se v předstihu projeli Pendolínem, o kterém se tehdy uvažovalo pro použití u nás a kromě toho autobusy, lanovky, autobusy,… Přes všechny peripetie navštívili Bern kde tehdy záchranáři likvidovali následky povodní, Lausanne s olympijským muzeem, s pomníkem a tretrou Emila Zátopka a spoustu dalších míst a hlavně zážitků. Zajímavá byla i stručná historie výstavby tratě horským terénem, když sedm z devíti kilometrů bylo vedeno tunely a celá stavba na přelomu 20.století trvala 10 let. Dalším paradoxem bylo zjištění, že při přejezdu tunely do Itálie nebylo po kalamitě ani stopy, korytem řeky protékal slabý potůček a vše se odehrávalo za hřebeny Alp.

Beseda byla vedená bezprostředním přístupem s mnoha doplňky a vstupy obou přednášejících a pokračovala v kavárně nad sklenkou piva.

-jn-