Letošní Nový rok na Landeku pod (téměř) jarním sluncem

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Horník, Vydáno dne: 11. 01. 2013

Na budování turistických tras pro zdravotně postižené účastníci výstupu věnovali 6300 korun.

Landek

Klid, pohoda a hřejivé, skoro jarní slunce nad hlavou. Také letošní, už třináctý ročník Novoročního výstupu na Landek se vyvedl znamenitě. Pamětní listy si vyzvedlo 358 účastníků a na sbírku Novoroční čtyřlístek, je- jíž výtěžek je určen na budování turistických tras pro zdravotně postižené, se vybralo 6300 korun.

„Pár účastníků nám odsál obnovený novoroční výstup na haldu Ema, ale i tak jsme spokojeni. Hlavně že vyšlo počasí,“ lebedil si hlavní pořadatel akce z Odboru Klubu českých turistů Baník Ostrava OKD Václav Šebek s tím, že účastníků bylo samozřejmě více. Někteří ale brali pamětní listy pouze pro děti nebo jeden pro celou rodinu.

     Díky symbolické hornické vlajce na turistické holi, na níž si pečlivě otiskoval památeční razítka, budil mezi účastníky pozornost hornický důchodce a průvodce v hornickém muzeu v Landek Parku Roman Krzak.

„Jako člen Klubu přátel hornického muzea v Ostravě se účastním setkání hornických měst a obcí ČR. Tuto vlajku si na nich beru do pochodu, aby nás bylo lépe vidět,“ vysvětlil, k čemu primárně vlajka slouží. A proč si ji vzal na novoroční Landek? „To abych připomenul, že uhlí v Ostravě neobjevil až v roce 1761 kovář Keltička z druhé strany řeky, ale že právě zde, na Landeku, ho už před asi 20 tisíci lety používali lovci mamutů. A lidé tu sbírali uhlí z vystupujících slojí vždy, i když je nelze ještě považovat za horníky,“ prozradil Krzak s tím, že vznik povolání uhelného horníka souvisí až s nástupem výroby železa za použití koksu.

Bohuslav Krzyžanek