Sfárejte jako opravdový horník

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Horník, Vydáno dne: 15. 05. 2012

nebo se vydejte za tajemstvím výroby železa.

Zaměstnanci OKD mají vstup do Dolních Vítkovic a na Landek Park o dvacet procent levnější.

Řadu unikátních lákadel a nevšedních zážitků nabízí prohlídky v Dolních Vítkovicích a na Landek Parku. „V Dolních Vítkovicích čeká na naše návštěvníky prohlídka po stopách vzniku železa ukončená vyjížďkou skipovým výtahem až na samotný vrchol vysoké pece, na Landeku zase věrohodné fárání jako ve skutečném dole. Pro zaměstnance OKD toto vše s dvacetiprocentní slevou,“ láká k prohlídkám šéf sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela.

Jednička     Po dobu přesně jednoho roku se nejstarší dáma v dolnovítkovickém areálu, jejíž základy pocházejí z roku 1911, měnila pod rukama architektů a stavebníků v prostor pro školní exkurze, vzdělávání, pro turisty, pamětníky i zájemce o architekturu. Do téměř sedmdesát metrů vysokého hrdého monumentu se vrátil život s prvním jarním paprskem. Od tohoto okamžiku se tady návštěvníci mohou vydat za tajemstvím výroby surového železa. Prohlídkové trasy začínají u ředitelské vilky dolu Hlubina.

pecka

Tím největším tahounem Landek Parku je samotná prohlídka Dolu Anselm, která nabízí zcela věrohodný zážitek z podzemního důlního pracoviště. Jedná se o projekt tzv. autentického fárání, který sdružení Dolní oblast Vítkovice zrealizovalo ve spolupráci s Nadací OKD vloni na podzim. Videosimulace pod nohama návštěvníků věrohodně evokuje fárání do dolu kilometr pod zem, stroje se hýbou a dělají rámus, fouká vítr, horníci na sebe pokřikují. Součástí prohlídky je návštěva unikátní expozice báňského záchranářství, bonusem je také zábavná expozice optických klamů, kterou ocení děti i dospělí. Od 9. června bude zprovozněn důlní vláček, ve kterém se návštěvníci projedou ze šachetní budovy po historickém nádvoří a zase zpátky. Na tomto projektu se opět podílí Nadace OKD.