KPHM vydalo unikátní knížku o příčinách i důsledcích havárie

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Horník, Vydáno dne: 26. 07. 2011

Dukla

Členové klubu důchodců z bývalé Dukly a havířovské pobočky KPHM vydali za podpory OKD unikátní publikaci věnující se největšímu důlnímu neštěstí v revíru. Výtisk dostal i každý host na vzpomínkovém ceremoniálu v KD Radost.

„Knížku chceme věnovat památce tragicky zesnulých, ale také všem záchranářům a ostatním pracovníkům, kteří odstraňovali následky havárie. A současně by měla být připomínkou těch, již ztratili životy při jiných důlních neštěstích,“ uvedl bývalý revírník vybavování z Dukly Jaroslav Čihař, jenž patří se Zdeňkem Dombrovským a Jaroslavem Gongolem k autorskému týmu. Tomu na knihu nazvanou „50 let od tragédie na Dole Dukla“ a vydanou v edici KPHM Hornictví včera, dnes a zítra přispěla společnost OKD částkou padesáti tisíc korun.

    Autoři se na základě dochované dokumentace a s padesátiletým odstupem snaží podávat co možná nejobjektivnější pohled na příčiny a důsledky havárie jako poučení pro všechny, kteří s důlním prostředím přicházejí do styku i nyní. Zařazením dobové dokumentace se pokusili přiblížit tehdejší důlně technickou úroveň a celkovou společenskou a politickou atmosféru. „Ti zesnulí byli kamarádi, bylo naší povinností dát tu knihu po padesáti letech dohromady,“ vysvětlovali.