Fotografi e rozprodá v dobročinné aukci

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Horník, Zdroj: Radek Lukša, Vydáno dne: 21. 04. 2011

Boris Renner se díky praxi na Karolině a tvrdé hudbě nechal okouzlit prostředím šachet a fabrik.

Renner

Důlní provozy na povrchu i pod zemí, hutě, ocelárny, strojírenské podniky. To vše okouzlilo Borise Rennera (46) z Ostravy. V industriálním prostředí dokáže strávit dlouhé hodiny, dodává mu pocit pohody a odreagování. Většinou se na ně dívá skrz „sklo“ digitální zrcadlovky, patří totiž k největším expertům přes průmyslovou fotografi i v regionu.

Renner

„Osobní zkušenost s fabrikou mám jedině z dob učení. Rok před maturitou jsme měli praxi na staré Karolině. Jako budoucí mechanici automatizační techniky jsme čekali, že dostaneme bílé pláště a budeme v čistém, ale skončilo to u montérek a normálního špinavého provozu,“ uvedl absolvent již neexistujícího Středního učiliště energetického v Mariánských Horách.

Může za to heavy metal

Renner    Renner patří také k fandům tvrdé – metalové – muziky, kterou si spojuje právě s industriálním prostředím. „Ještě za totality jsem hrál v jedné kapele a chtěli jsme natočit na Karolině klip. Nevyšlo to, pochopitelně. Něco z té doby ve mně ale zůstalo a fotografováním to vychází ven,“ vysvětloval s tím, že i při zpracovávání obrázků poslouchá metalové nahrávky.

Fotit přitom začal dávno poté, co na Ostravsku zavřeli poslední šachtu. „Víceméně z nutnosti. Potřebovali jsme v reklamní agentuře dobré fotky. Nejprve to začalo miminky a dětmi. První zrcadlovku jsem kupoval podle nejvýhodnější ceny,“ nechal se slyšet Renner, jehož „školou“ v tomto oboru byly prakticky jen internetové portály s diskusemi těch zkušenějších.

Renner FotoFárání pro veřejnost

Zachycovat šachty i fabriky se mu začalo dařit tak, že měl spoustu kladných ohlasů a podnětů. Výsledkem byla i spolupráce s OKD, která podpořila vydání jeho knihy „Ostravaci všem!“ Tu vytvářel Renner už v rámci projektu věnovaného Ostravě, jejímu okolí a průmyslové historii zdejšího regionu. Jeho tvorba je na webu www.ostravaci.cz.

„Dveře do industriálního prostředí chci otevřít veřejnosti. Kdokoliv může na tento web dát své fotky s danou tematikou. Já jich tam mám šest tisíc, ostatní autoři dva tisíce,“ řekl Renner, který stojí také za workshopem „FotoFárání“. Jeden byl na Žofii v Orlové, další připravuje na Jeremenku v Ostravě. Na člověka z nehornické rodiny toho dělá okolo šachet dost!

V současné době má Renner výstavu „Moje Ostrava“ v hotelu Ruby Blue ve známé Stodolní ulici. Devatenáct snímků – třetinu tvoří ty ze šachet – pak rozprodá v dobročinné aukci, jejíž výtěžek věnuje Nadaci Člověk v tísni.

Radek Lukša