Historie revíru očima badatelů

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Horník, Zdroj: Oldřich Klepek, Vydáno dne: 23. 01. 2011

Přátelé Hornického muzea uspořádali seminář Hornické památky na Ostravsku.

Seminář

Klub přátel Hornického muzea v Ostravě uspořádal v úterý 7. prosince u příležitosti oslav patronky horníků svaté Barbory již osmý ročník pracovního semináře Hornické památky na Ostravsku. Seminář byl současně připomínkou nedožitých 75. narozenin zakladatele a prvního ředitele Hornického muzea Stanislava Vopaska, nedožitých 75. narozenin druhého předsedy Klubu Otakara Podhajského a deseti let od úmrtí iniciátora KPHM a Nadace Landek Ostrava a jejího prvního ředitele Pravomila Vokřínka.

Jednání zahájil místopředseda Klubu přátel Petr Rojíček, poté zazněly jednotlivé příspěvky.

Eva Mertová věnovala svůj referát osobnosti Václava Šusty, významného geologa. Jaroslav Klát seznámil s výsledkem další části svého dlouhodobého výzkumu počátků důlní činnosti na Ostravsku, tentokrát v příspěvku Upřesnění počátků některých dolů na Karvinsku. Obsahem vystoupení Kateřiny Stenchlé byla obsáhlá informace o tom, co je uloženo ve sbírkách Muzea Těšínska k dějinám hornictví v OKR.

    Martin Jemelka zpracoval v přednášce Úkoly v bádání o hornických koloniích na Ostravsku přehled o současné literatuře, která se zabývá hornickými koloniemi na Ostravsku. Kriticky zhodnotil úroveň těchto prací a nastínil možnosti dalšího výzkumu v této oblasti.

Velmi zajímavá byla přednáška Vladimíra Markla Nálezy v podzemí, dokumentující, co všechno již bylo v dolech po skončení těžby objeveno a jaké jsou v tomto směru další možnosti. Lucie Stařinská věnovala svůj příspěvek Archivu OKD – významnému zdroji poznání hornictví na Ostravsku. Stručně popsala jeho vývoj, představila jeho současné postavení a úkoly a informovala o nejcennějších souborech archivních dokumentů.

Ivana Švajnochová podala základní přehled o rozsáhlém souboru důlně měřické dokumentace z již utlumených dolů v OKR. Tato dokumentace je uložena ve spisovně OKD (organizační součásti Archivu OKD), situované v areálu bývalého dolu Jan Šverma. Pavel Palata v přednášce Diplomové práce obhájené na katedře historie Ostravské univerzity zabývající se hornictvím představil účastníkům semináře práce k dějinám OKR, které jsou veřejnosti prakticky neznámé.

Jindra Biolková a Petr Kašing věnovali pozornost osudům Jaroslava Máchy, významného odborníka v oblasti bezpečnosti práce v dolech a prvního ředitele Seminář Hlavní báňské záchranné stanice v OKR. Seminář uzavřelo vystoupení Oldřicha Klepka, věnované životu a dílu Pravomila Vokřínka, významné osobnosti ostravského hornického muzejnictví.

Oldřich Klepek