Svatý Prokop v Landek Parku

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Horník, Zdroj: Bohuslav Krzyžanek, Vydáno dne: 02. 08. 2010

Vztyčení sochy českého hornického patrona by mělo přispět k oživení prokopských tradic. Prokop

Hornické muzeum OKD, či od letošního červa ofi ciálně Landek Park, bude chránit vedle svaté Barbory také svatý Prokop. Sochu světce, považovaného za ryze českého patrona horníků a vzývaného zejména na Příbramsku, odhalili v něděli 4. července u vstupu do muzejního areálu zástupci Klubu přátel Hornického muzea, Nadace Landek a VŠB-TU Ostrava. Ke slavnostní atmosféře přispěla hornická dechovka Ondruš z Ludgeřovic, pomník vysvětil ludgeřovický farář Jan Kučera.

    Svatý Prokop se narodil koncem 10. století (přesné datum není známo) a zemřel roku 1053. Benediktinský mnich, poustevník a poté opat sázavského kláštera byl mladším následovníkem sv. Vojtěcha a opatrovníkem slovanské liturgie. Po Ludmile, Václavovi a Vojtěchovi se stal čtvrtým světcem českého národa. V roce 1204 byl jako první český svatý slavnostně kanonizován podle všech pravidel pro papežské svatořečení, to znamená s vyšetřováním života, památek a zázraků, které vykonal. Těch bylo údajně devět. Ten nejznámější dokládal lid žijící v okolí kláštera: viděli prý Prokopa orat s pluhem, do něhož byl zapřažen čert. Vyoral tehdy brázdu mezi Chotovní a Sázavou; terénní vlna je tu patrná dodnes. Roku 1588 byly ostatky sv. Prokopa převezeny do Prahy a uloženy v kostele Všech svatých v kapli sousedící s Vladislavským sálem.

Prokop

Svatý Prokop byl znám svým přísným a tvrdým způsobem života, plným odříkání a útrap. Pravděpodobně proto si ho vyvolili za svého patrona čeští horníci. Chápali ho jako jednoho z nich, který je schopen pochopit jejich bolesti, utrpení a je ochoten kdykoliv pomoci.

Myšlenka na umístění sochy sv. Prokopa v ostravském Hornickém muzeu a oživení prokopských tradic, které byly dříve silné také na Ostravsku, se objevila před třemi lety. Její realizace se ujal vedoucí Institutu hornického inženýrství a bezpečnosti HGF VŠB-TUO Pavel Prokop, potřebné fi nanční prostředky zajistila Nadace Landek. Sochu vytvořil akademický sochař Michal Moravec z SPŠ kamenické a sochařské v Hořicích, kámen věnoval majitel a ředitel podkrkonošského Kamenolomu Javorka František Žoček. Jde o unikátní křídový mořský ceromonský pískovec s růžovo-červeno-fialovým žilkováním, způsobeném průsaky oxidů železa, vyvržených třetihorní sopkou v předpolí dnešního lomu. Podobný se nikde jinde v Evropě netěží. Stáří kamene je odhadováno na 100 milionů let.

"Pro mne je to srdeční záležitost," řekl při ceremonii odhalení sochy sv. Prokopa štědrý dárce. Absolvent hořické kamenické a sochařské školy a poté ostravské VŠB se totiž také považuje za horníka. "I když nekopeme uhlí, také my se živíme těžbou. A k hornickým zvykům a tradicím vzhlížíme s velkou úctu," prozradil Žoček.

Bohuslav Krzyžanek