Na dole Darkov jezdí lanovky

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Horník, Vydáno dne: 03. 06. 2010

Sedačková dráha vyšplhá z hloubky 1172 metrů během zhruba kilometrové trati o úctyhodných 285 metrů výše

Lanovka

Unikátní řešení pro dopravu osob v rámci OKD použili na závodě 2 Dolu Darkov. Do třicáté sedmé sloje a připravované čtyřicáté sloje v deváté kře, které jsou hluboko pod úrovní 10. patra, jezdí horníci speciální sedačkovou lanovkou! Ta sestává ze dvou částí. První lanová dráha, která byla instalovaná v úklonném důlním díle 2091, měří 1025 metrů. Druhá, která je vybudována nad ní, projíždí důlním dílem 2046 v celkové délce 145 metrů.

    Důležité je, že nejnižší stanice lanové dráhy se nachází v hloubce 935 metrů pod úrovní moře (asi 1172 m pod povrchem), nejhořejší stanice pak na úrovni 650 metrů pod mořem (887 metrů pod povrchem). Na o něco více než kilometrové trati tak lanovky pomáhají překonat úctyhodný výškový rozdíl 285 metrů!

„Průměrný úklon důlního díla u první lanovky činí 11 stupňů, u druhé dokonce 14 stupňů. Vyšlapat celou tuto trasu pěšky by byl i na povrchu úkol pro sportovce. V důlních podmínkách ve více než tisícimetrové hloubce je tato cesta ještě náročnější,“ vysvětlil důvody výstavby lanovky technik důlních investic na Darkově Bohdan Krzywoń.

Duchovním otcem realizace sedačkové lanovky na Dole Darkov je hlavní inženýr Dolu Darkov Milan Andrýsek. Ten se dozvěděl, že podobným způsobem vyřešili dopravní problém v lignitových dolech ve Slovinsku. Zkušenosti, které tam se svými spolupracovníky získal, ho přesvědčily, že obdobný dopravní systém lze použít i v našich podmínkách.

„Slovinská firma nakonec výběrové řízení nevyhrála, ale projekt jsme realizovali,“ řekl Krzywoń s tím, že lanovku dodala frýdecko-místecká firma Ferrit a stavební práce realizovala firma Bastav CZ. Na instalaci dráhy se podíleli také elektrikáři z firmy Bucyrus.

Celá lanovka je tvořena vlastně dvěma zcela samostatnými lanovými dráhami. Je samoobslužná, to znamená, že každý horník si ji může v případě potřeby zapnout a sjet na pracoviště nebo naopak vyjet na 10. patro. Základem konstrukce drah je nekonečné lano 6x19S o průměru 22 mm, které je poháněno elektromotorem umístěným v nejvyšším místě dráhy. Ten, který uvádí do pohybu dolní více než kilometrovou dráhu, má výkon 55 kW. Horní lanovku pohání motor o výkonu 22 kW.

Pevné jednomístné sedačky, tak zvané závěsy, jsou na laně umístěny vždy co 14 metrů. U dolní lanovky jich je 143 a u horní 21. Lanovka se pohybuje krokem, rychlostí 1,4 metru za sekundu čili něco málo přes 5 km v hodině. I proto v nástupních a výstupních stanicích (u dolní lanovky jsou tři, u horní pak dvě) lanovka nezastavuje a horníci na závěsy nasedají a sesedají za pohybu.

„Zkoušel jsem to osobně v rámci zkušebního provozu a mohu říci, že to nepředstavuje větší problém. Z bezpečnostního hlediska je vše řádně zajištěno a ošetřeno,“ zdůraznil Krzywoń.v

Výstavba lanové dráhy pro usnadnění přístupu na podpatrová pracoviště je určitě významným příspěvkem ke zlepšení pracovních podmínek. A jak se lanovka líbí samotným horníkům? Kdo si někdy zkusil šlapat v dole do kopce, ví, že odpověď může být jen jedna: Prostě super!

Bohuslav Krzyžanek