Po žluté Ostravou a historií hornictví

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Horník, Vydáno dne: 04. 05. 2010

Naučná stezka kolem haldy Ema zažila úspěšnou premiéru. Hezkého počasí využily stovky turistů.

Stezka

Moravskoslezský Klub českých turistů (KČT) otevřel v sobotu 24. dubna naučnou stezku kolem třetího nejvyššího vrcholku Ostravy – haldy Ema (315 m). Trasu, kterou členové klubu vybudovali díky grantu Nadace OKD a podpoře dalších partnerů, mezi nimiž nechybí ani další Rozcestník hornický subjekt – Nadace Landek, lemuje celkem 12 informačních panelů s popisem historických, přírodních i technických zajímavostí v okolí.

Stopy kutání jsou všude

Vždyť jenom na území dnešní Slezské Ostravy bylo zmapováno 142 starých jam! Výtvorem hornické činnosti je i samotná Ema, na které bylo uloženo asi 28 milionů kubíků hlušiny. Těsně po ukončení navážky čněl její vrcholek do výšky 327 metrů nad mořem, vlivem přirozeného slehávání horninového materiálu je ale dnes asi o 12 metrů nižší. V útrobách této významné ostravské přírodní a technické památky dosud doutná požár , a proto na ní žijí unikátní teplomilné rostliny a živočichové, kteří se nikde jinde v regionu nevyskytují. Kvůli dýmu, který lze vysledovat nad jejím vrcholkem, si mezi místními vysloužila přiléhavý název Ostravská sopka.

Všechno stojí za vidění.

Stezka

Stanoviště Naučné stezky Slezska Ostrava

1. Černá Louka
2. Hradni lavka
3. Slezskoostravský hrad
4. Kostel sv. Josefa
5. Židovský hřbitov
6. Ulice Vlčkova
7. Pod haldou Ema
8. Zoo Ostrava
9. Údolí Burňa
10. Muzeum Keltičkova kovárna
11. Slezskoostravská radnice
12. Most Miloše Sýkory

Kudy tedy nová naučná stezka vlastně vede? Začíná u tramvajové zastávky na Černé louce, pokračuje přes Hradní lávku a kolem Slezskoostravského hradu, kostela sv. Josefa a židovského hřbitova se stáčí k haldě. Na zpáteční cestě turisté míjejí Keltičkovo muzeum připomínající postavu podle legendy prvního ostravského horníka, kováře Keltičky, a kolem Slezskoostravské radnice a přes Sýkorův most putují zpět do výchozího bodu. Celá trasa je značená žlutými turistickými značkami a měří asi sedm kilometrů.

Výstavbu naučné stezky sice realizovali organizovaní turisté, ale dobře poslouží všem, kteří mají rádi procházky a rádi se dozví něco nového. Informace, které nabízejí panely, mohou překvapit i samotné ostravské rodáky. „Kdo si dnes například vzpomene, že na Černé louce, v místech, kde je výstaviště, byly dřív dvě haldy a na nich horská dráha Tivoli? Kdo ví, kde bylo v Ostravě vykutáno první uhlí? Nebo kdy byla vybudována ulice Těšínská jako císařská silnice?,“ klade otázky předseda moravskoslezské oblasti KČT Břetislav Boháč, jehož otec Vojtěch fáral na bývalém ostravském Dole Jeremenko a pak tam dělal dlouhé roky strojníka. Odpovědi – a samozřejmě spoustu dalších podrobností – najdete právě na informačních tabulích, na jejichž přípravě pracovali členové KČT více než tři roky.

Lidé mají zájem.

Slavnostního otevření nové ostravské naučné stezky se na stanovišti u Slezskoostravského hradu zúčastnili mj. Vladislav Sobol, mluvčí Nadace OKD, která věnovala na její výstavbu 150 tisíc korun, tedy asi polovinu potřebných prostředků, či Josef Gavlas, člen správní rady Nadace Landek, která přispěla 40 tisíci. Především ale přispěchaly stovky turistů, přičemž další se houfovali u jednotlivých stanovišť. Je vidět, že Ostrava má o procházkové trasy a své dějiny zájem a turisté by proto chtěli místa u informačních panelů osadit do budoucna lavičkami a vybudovat u nich malé dětské koutky.

Bohuslav Krzyžanek

Fotografie z pochodu