Unikátní parní stroj bude k vidění v historickém Dole Michal

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Horník, Vydáno dne: 21. 03. 2010

Firma specializující se na renovaci technických památek uvedla do funkcního stavu originál z roku 1893 i díky pomoci Nadace OKD.

Agregát

My máme parní stroj, úžasné síly zdroj... Popěvek ze staré české veselohry se nesl poslední únorové pondělí k večeru bývalou kotelnou historického Dolu Michal. Montéři brněnské firmy specializované na renovaci technických památek právě utáhli poslední šroub na uvedeném zařízení pocházejícím z roku 1893.

„O dřívějších osudech ležatého jednoválcového, pravděpodobně protitlakého parního stroje s šoupátkovým rozvodem páry nic bližšího nevíme. Byl v Ostravském muzeu, rozhodli jsme se ho zachránit, opravit a ukázat, jak funguje,“ sdělil Alexandr Zaspal z Národního památkového ústavu Ostrava, který šachtu v Michálkovicích spravuje.

     Přes dvě a půl tuny těžkou mašinu s téměř třímetrovým průměrem setrvačníku vyrobila firma Elbertzhagen & Glasner, Maschinenfabrik Eissengeiserei v Moravské Ostravě. Výrobní číslo má docela nízké, 184. „Stroj mohl sloužit k transmisi nebo přímo k pohonu určitého zařízení. Třeba generátoru k výrobě elektrické energie,“ řekl Zaspal.

Štítek

V první etapě bude uveden do provozu, pak přidají dynamo na výrobu elektřiny.

Do hry vstoupila i Nadace OKD – na projekt s názvem Didaktické zprovoznění parního stroje uvolnila v loňském roce v programu „Pro budoucnost“ 270 tisíc korun. Parní stroj tak dostala „do parády“ společnost Former, která ho zcela zrestaurovala. Řada dílů chyběla, ale odborníci si poradili s jejich náhradou novými z vlastní produkce.

Dynamo

Podle Zaspala budou v konečné fázi projektu návštěvníci moci sledovat výrobu elektřiny po starém způsobu. „Dynamo jsme sehnali v Bratislavě, patřilo zřejmě nějakému energetickému podniku,“ konstatoval. Parní stroj bude zpřístupněn a zprovozněn v dubnu při zahájení letošní sezony. V té následující dojde na připojení k dynamu.

Radek Lukša