Byli jsme v Polsku

Autor: administrator <info(at)hornicky-klub.info>, Téma: Karviná, Vydáno dne: 13. 02. 2010

Guido

Součástí plánu práce Klubu přátel Hornického muzea v Ostravě pro rok 2009 byl rovněž zájezd s hornickou tematikou. Pro tento rok bylo vybráno dvoudenní putování Horním Slezskem. Ve čtvrtek ráno 24. září se postupně plnil zájezdový autobus členy všech poboček klubu a vyrazili jsme přes hraniční přechod v Chotěbuzi do Polska. První zastávkou byl „Książęcy Browar Tychy": Po úvodní audiovizuální prezentaci, během které k nám osobně promluvil ze živého obrazu sám zakladatel moderních dějin pivovaru kníže Jan Jindřich XI. Během prezentace jsme se pak dověděli, že pivovar je nejstarší v Polsku (založen 1629), dnes pak největším polským producentem piva a je zde mimo jiné používána moderní česká pivovarnická technologie s účastí českých sládků. Prohlídka pak byla ukončena krátkým příjemným posezením v pivovarských sklepech u půllitru „Tyskiego".

Další zastávkou s poměrně fyzicky náročným programem byla historická památka v mnohém připomínající náš Landek „Důl QUIDO" v centru města Zabrze. Po nezbytném vybavení pracovním oděvem, přilbami a lampami jsme po prohlídce historického těžního stroje za plného provozu nastoupili do těžní klece a vyrazili ve dvou skupinách do podzemí. Na úrovni patra 170 metrů byly k vidění na 280 metrové trase historické koňské maštale, čerpací stanice, různá stará hornická primitivní technika, nářadí, osobní vybavení horníků. Důlní expozici tohoto patra vhodně doplňují audioefekty při ukázce odstřelu četby, ve stáji i dobové postavy horníků a koní na trase. Největším překvapením však byla pro většinu z nás další část fárání po přejezdu na patro 320 m. Zde je pro návštěvníky připraveno cca 1 300 metrů důlních děl v původním stavu s ukázkami již moderní techniky. Navštívili jsme porub s funkčním kombajnem a odtěžením, četbu s ukázkou provozu razicího kombajnu AM-50 a byli jsme nuceni cestou překonat výškový rozdíl po dovrchní i svážné. Zde bych chtěl ocenit kvalitní, odborný a často humorem proložený výklad našich průvodců, při kterém zmizely i jazykové bariéry.

    Program prvního dne pak pokračoval po ubytování a krátkém odpočinku v nedalekém moderním hotelu ALPEX. Zde nám naši hostitelé připravili večerní program s bohatým občerstvením, tradiční „Piwną karczmę (pivní krčmu) s hudbou, humorem a tancem. I přes náročný program celého dne zde došlo na vtipné kulturní příspěvky, sborové hornické písně a družnou besedu členů zájezdu.

Hlavním programem druhého dne byla návštěva a prohlídka starobylého bývalého královského města Kraków. Naše profesionální průvodkyně nás během tří hodin provedla nejvýznačnějšími kulturními památkami města. Z největších atrakcí vyjmenuji „RynekSukiennice", „Uniwersytet Jagieloński" a „Wawel". Při pohledu z wawelského návrší nad řekou Wislou jsme obdivovali množství krakowských věží a věžiček, které určitě přinejmenším připomíná pohled na stověžatou Prahu.

Pak nás již čekal návrat domů. Cestou proběhlo krátké příjemné posezení S občerstvením v hotelové restauraci u Bielska Biale. Dle vyjádření účastníků lze soudit, že se nám letošní putování zdařilo včetně počasí a nezbývá než se těšit na zájezd v příštím roce.

Stanislav Kuba

Poděkování výboru KPHMO

Zájezdu do Polska, konaného ve dne 24. a 25. září 2009, se zúčastnil zcela zaplněný autobus účastníků, což svědčí o zájmu našich členů o nabízenou náplň. Ve spolupráci s firmou ALPEX jej k plné spokojenosti všech zorganizoval předseda naší karvinské pobočky Ing. Stanislav Kuba, který se také díky své perfektní znalosti polštiny postaral o zcela bezproblémový styk mezi účastníky zájezdu a našimi polskými přáteli. Za tuto činnost mu výbor Klubu přátel Hornického muzea v Ostravě srdečně děkuje. Naše poděkování patří i polské firmě ALPEX, která mu byla nápomocna nejen při přípravě zájezdu, ale též v jeho průběhu.